Davutoğlu: Benim de kimlik bilgilerim çalınmış, misafir olmak isteyen varsa gelsin

- Yorumlar

Başbakan Davutoğlu, Finlandiya’da konuştu.

Davutoğlu, Finlandiya Başbakanı Juha Spila ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.​

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili olarak, “Kişisel verilerin sızdırılması ve ele geçirilmesi konusunu ciddiyetle ele alıyoruz. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım konuyu Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdi. Kendisinden bu konuyu incelemesi ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedik. Konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Milletimiz gerekli tedbirlerin alındığından endişe edilmesin. Evimin adresi sızdırılmış, misafir olmak isteyen varsa gelsin” dedi.

AB-TÜRKİYE ANLAŞMASI
AB ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşması ve sonrasında gelişen süreçle ilgili konuşan Davutoğlu, “Yasadışı sığınmacılar Ege adalarından ülkemize gelecektir. Bununla birlikte bizdeki sığınmazılar da Avrupaya gönderilecektir. Bu uygulamadan ile oldukça iyi sonuçlar aldık. Yasadışı sığınmacı sayılarındfa ciddi düşüşler elde ettik” dedi.

Davutoğlu, “Bu zor bir süreç Ege adalarında Türk yetkililer bulunmaktadır. Yunan adalarındaki önemli bir eksiklik olup olmadığına dair bir yorum getiremem ama kendi bölgemizde herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bizler yeni sığınmacıları kabul ederken söz konusu sığınmacıların Suriyeli olup olmadıklarını ve bazı kriterle belirliyoruz. Aldığımız sonuçlara göre sığınmacılar gruplandırılarak ya kamplara alıyoruz ya da ülkelerine geri gönderiyoruz. Yunan yetkililer de sürecin sağlıklı işlemesi için de ellerinden geleni yapmaktadır” diye konuştu.

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarıyla ilgili konuşan Davutoğlu, “Partilere gerekli çağrılarda bulunduk. CHP yarın cevaplarını iletecek. Olumlu cevap gelirse ortak bir insiyatif olarak gelmezse AK Parti kendi görüşünü bildirecek. CHP’nin teklifinin ardından harekete geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

x