Tuzla’daki İş Cinayeti Mühendislere Yüklendi

- Yorumlar

İstanbul Tuzla’daki Gisan Tersanesi’nde filikanın denize indirilmesi denemesinde kobay olarak kullanılan 19 işçiden 3’ünün ölmesi 16’sının yaralanmasıyla ilgi açılan davada yalnız mühendislere para cezası verildi.

Birgün’ün haberine göre dava sonucuna tepki gösteren ve iş cinayetinin sorumlusunun tersane sahibi olduğunu belirten Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, “Adli süreç sonucunda dağ fare doğurmuştur. Bu karar tam bir trajedidir. İş güvenliği önlemleri almayan patronların elini güçlendirecek, patronları daha da pervasız bir hale getirecek karardır”diye konuştu.

Saygılı ayrıca, “2008 yılının Ağustos ayında Gisan Tersanesi’nde 19 işçi arkadaşımız kobay olarak kullanılarak, taammüden(kasten) faciaya davetiye çıkarılmıştır. 3 arkadaşımızın öldüğü, 16 arkadaşımızın yaralandığı olayın sorumlusu tersane sahibidir. Mühendislere ceza verilmesini doğru bulmuyoruz”dedi.

NE OLMUŞTU?
İstanbul’da Ağustos 2008’de Gisan Tersanesi’ndeki bir geminin can kurtarma filikasının denize indirilmesi sırasında iplerin kopması sonucu 19 işçiden Emrah Varol, Ramazan Çetinkaya ve Ramazan Aygün boğularak hayatını kaybederken, 16 işçi yaralandı. Kazanın ardından tersane yetkilileri, kum torbaları konularak yapılması gereken testi insanla yaptığı için suçlandı. Mahkeme dosyasının gönderildiği Adli Tıp Kurumu’nun yolunda kaybolması üzerine 15 aylık gecikme yaşanan davanın Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 17. duruşmasında mahkeme heyeti karar verdi. Gisan Tersanesi mühendisleri Murat Ali Kömürcü, Metin Ayyıldız ve Burhan Bozdemir’i “taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak” suçundan önce 6 yıl, ardından iyi hal indirimiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, hapis cezalarını günlüğü 20 liradan ayrı ayrı 36 bin 500 lira adli para cezasına çevirdi. Bu karara bir üye hakim muhalefet şerhi koyarken mahkeme kararın kesinleşmesiyle birlikte filikanın üretici firması hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi.

x