Kemal Kılıçdaroğlu: Bu iş cadı avına dönüşmemeli

- Yorumlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimine karışan cuntacı komutanların TSK’dan ihraç edilmesine ilişkin olarak, “Darbeyle ilişkili olanların ihracından daha doğal bir şey olamaz. Ama bu iş cadı avına dönüşmemeli” dedi. “Darbeciler hukuk içinde yargılanmazsa devletin darbecilerden farkı kalmaz” diyen Kılıçdaroğlu, “Hukuku devlet çalıştıracak. Devlet dediğiniz kurum kin ve öfkeyle yönetilmez” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat’ın sorularını yanıtlıyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Kurunun yanında yaş da yanar diye bir söz var. Hepimizin özen göstermesi lazım.

Liderler zirvesinde de dile getirdiniz mi?

Evet, önlem alınmasını gayet doğal karşılıyoruz. Önlemler alınırken bir cadı avının başlatılmaması gerekiyor. Bürokraside belli bir olaydan sonra ihbar furyası başlar.

KHK’de savcılara özel yetki verildi. Sözleşmeli öğretmen düzenlemesi ve terör örgütüyle ilgili gazete ve televizyonlar kapatıldı. Yeterli buluyor musunuz?

İşkence gibi, baskı gibi, kötü muamele gibi olayların olmaması lazım. Türkiye’nin saygınlığına gölge düşer. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir deniyor. Hukuk devletinin gereğini yerine getirmemiz gerekiyor. Bürokraside herkes kendisini güçlü kılmak için her türlü yetkiyi talep edebilir. Bürokrasinin böyle bir hastalığı vardır.

Kaygılarımızı ve kuşkularımızı elbette belirttik. Taksim Manifestosu’nun onuncu maddesiydi. Hukuk içinde yargılanmaları gerekir. Hukuku devlet çalıştıracak. Nedeni de şu: Devlet dediğiniz kurum kin ve öfkeyle yönetilmez.

Siyasi partilerin bu darbe sonrası bir özeleştiri yapması gerek. Ülke bu hale nasıl geldi. Yapabilirsek birbirimizi daha iyi anlamış oluruz. Türkiye öyle bir atmosfere sürüklenmişti ki, iktidarın her dediğinin doğru, muhalefetin her dediğinin yanlış olduğu pompalandı. Birbirimizi dinlemeliyiz. Demokrasinin uzlaşma kültürü olduğunu unuttuk.”

x