Gökhan Yüksel

Kurbanlık alırken bunlara di̇kkat

- Yorumla

Kartal Belediyesi tarafından kurulan kurban satış ve kesim merkezinde denetimlerini sürdüren veterinerler hayvan sahipleri ile vatandaşları bilgilendiriyor. Vatandaşlara kurbanlık alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Çoban, “Alt çenede bulunan ön dişlerden iki tanesinin çıkmış olması gerekir. Bu hayvanın iki yaşını doldurduğunu gösterir. Buda kurbanlık özelliği taşıdığı anlamına gelir” dedi.

Kurban Bayramı nedeniyle Kartal Belediyesi tarafından kurulan kurban satış ve kesim merkezinde kurban satışları devam ediyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün talimatıyla kurban satış ve kesim merkezi bayram hazırlıklarını tüm hızıyla sürüyor. Kurbanların hijyenik bir ortamda kesilmesi ve kaçan kurbanlıkların sorunsuz bir şekilde yakalanması için özel ekipler kurulurken, kurban alımında da vatandaşlara bilgi veriliyor. Kurban satış ve kesim alanına denetime gelen veterinerler hem hayvanları kontrol ediyor hem de vatandaşlara hayvanlar hakkında bilgi veriyor. Aynı zamanda, veterinerlerin kontrolünde kurban için uygun olmayan hayvanlar diğer hayvanlardan ayrılarak satışı önleniyor.
Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli

Vatandaşları doğru yönlendirmek için kurbanlık alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Çoban, hayvanın dişine bakılması gerektiğini söyledi. Çoban, hayvanın kaç yaşında olduğunu dişlerinden anlaşılacağını söyleyerek, alt çenede bulunan ön dişlere bakılmasını önerdi. Çoban, “Alt çenede bulunan ön dişlerden iki tanesinin çıkmış olması gerekir. Bu hayvanın iki yaşını doldurduğunu gösterir. Buda kurbanlık özelliği taşıdığı anlamına gelir” dedi.

Başka bir önemli noktanın ise hayvanın kulak numarası olduğunu söyleyen Çoban, kandırılmamak için hayvanın kulak numarasına bakılmasını önerdi. Ayrıca, hayvanın bakışlarının canlı, derisinin ve tüylerinin düzgün olması gerektiğini vurgulayan Çoban, “Hayvanın etrafa karşı ilgili olması lazım” diye konuştu.

“Her türlü tedbiri almış bulunuyoruz”

Kurban satış ve kesim alanında kontrollerini sürdüren veterinerlerden Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Çoban, “Kartal’da bu yıl tek kurban satış alanı ve sekiz tane kurban kesim alanı belirledik. Kartal Belediyesi tarafından her türlü hizmetler yürütülmekte, veteriner hekimler tarafından kontroller yapılmakta. Kurban özelliği taşımayan hayvanların girişine kesinlikle izin verilmeyecek. Kartal ilçesi sınırları içerisinde ve kurban kesim alanları dışında da kesime Müsaade edilmeyecektir. Kaçan hayvanlar için bir ekip oluşturduk. Eskiden olduğu gibi kötü görüntülere müsaade vermemek için, sakinleştirici iğne atarak hayvanların insanlara ve kendilerine zarar vermesini önlüyoruz. Kurban bayramında halkımızın sağlıklı kurban kesmesini sağlamak maksadıyla her türlü tedbiri almış bulunuyoruz. Kartal Belediye Başkanımız sayın Altınok Öz’ün talimatıyla bu sene önceki yıllarda yaşanan sorunların yaşanmaması için ilaçlama ve dezenfeksiyon ekipleri de oluşturduk. Kurban artıkların günü birlik uzaklaştırılmasını sağlayacağız. Atıkların alındığı ortam hemen peşinden ilaçlanıp dezenfekte edilecek. Bu şekilde korucu sağlık önlemlerininde alınmasını planlıyoruz” şeklinde konuştu.
Öte yandan, bayrama sayılı günler kala pazarlarda satışlar devam ediyor. Vatandaşlar uygun fiyata kurbanlıkları almak için hayvan satıcılarıyla kıyasıya pazarlığa giriyor.

x
Yorumlar