Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı telaşı vatandaşları sardı. Kurbanlık hayvan satın alarak kesmek isteyen ve böylece dini vecibelerini yerine getirmek isteyenler bu Kurban Bayramı’nda da kurban satış ve kesim alanlarına hücum edecekler. Peki kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte bu sorunun cevabını sizin için araştırdık…

İstanbul Kartal’da kurbanlık pazarı Yunus sahiline kuruldu. Maltepe’de yine her yıl olduğu gibi Cevizli’deki yerini alan kurbanlık pazarı, Pendik’te ise Kurnaköy tarafında kuruluyor. Kurbanlık alırken mutlaka alt çenede bulunan ön dişlerden iki tanesinin çıkmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu hayvanın iki yaşını doldurduğunu gösterir. Buda kurbanlık özelliği taşıdığı anlamına gelir.

Kurban Bayramı nedeniyle kurulan kurban satış ve kesim merkezlerinde kurban satışları devam ediyor. Belediyeler tarafından desteklenen kurban satış ve kesim alanlarında hijyen koşullarına dikkat ediliyor ve tüm hayvanlar veteriner hekimler tarafından kontrol ediliyor.

Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli

Kurbanlık alırken hayvanın dişine bakılmalı. Kurbanlık hayvanın kaç yaşında olduğu, dişlerinden anlaşılır. Alt çenede bulunan ön dişlere bakmalısınız. Alt çenede bulunan ön dişlerden iki tanesinin çıkmış olması gerekir. Bu hayvanın iki yaşını doldurduğunu gösterir. Buda kurbanlık özelliği taşıdığı anlamına gelir. Tüyler düz ve parlak olmalıdır. Enfeksiyon geçirmiş hayvanda tüyler birbirine karışır.

Başka bir önemli noktanın ise hayvanın kulak numarasıdır. Kandırılmamak için hayvanın kulak numarasına bakmanız çok önemli. Ayrıca, hayvanın bakışlarının canlı, derisinin ve tüylerinin düzgün olması gereklidir. Hayvanın etrafa karşı ilgili olması lazım. Burun hayvanın sağlıklı olup olmadığı konusunda önemli bir göstergedir. Doğal deliklere dikkatli bakılmalıdır. Karakteristik burun akıntısı, ya da ishal belirtisi görülmemelidir.