Kartal Meydanının adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı oldu

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı olan Kartal Meydanının adı “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı” olarak değiştirildi. Geçtiğimiz aydan beri meydanda yapılan çalışmalar sona yaklaşırken, meydan tamamen beton bir örtü ile kaplandı. Meydana ilave olarak yeni oturma yerleri de yapıldı, meydandaki havuz bakımdan geçirildi.

Kartal Meydanına yeni yapılan tabelada meydanın adının “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı” olarak değiştirildiği ortaya çıktı. Öte yandan, meydanda yer alan Atatürk heykelinin kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda bir bilgi yok. Atatürk heykeli şu anda meydanda yer almaya devam ediyor.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılan 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir çok yere “15 Temmuz Şehitler” ismi verilmişti. İsmi “15 Temmuz Şehitler” olarak değiştirilen yerlerin arasında, bir boğaz köprüsü, futbol stadyumları, caddeler, meydanlar, parklar da var, hatta Adanalı bir vatandaş adının 15 Temmuz Şehitler olarak değiştirilmesi için mahkemeye başvurmuştu. Son olarak Kartal da bundan kendine düşeni aldı ve Kartal Meydanının adı “15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı” olarak değiştirildi. Değişikliğin kim tarafından ve kimin onayıyla yapıldığına dair henüz bir açıklama yapılmazken, meydana konulan tabelada İstanbul Büyükşehir Belediyesi amblemleri var.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi daha önce de Kartal Meydanına koyduğu seyyar tuvaletlerle gündeme gelmişti. Daha önce de Kartal’da Refah Partisi döneminde Kartal Meydanında yer alan kütüphane yıkılmıştı.

x