Erdoğan: Maltepe meydanı 2 milyon kişi alır

- Yorumlar

Adalet Mitingi’ne katılım sayısına ilişkin tartışmalarına AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin yaptığı Maltepe Meydanı açıklaması son noktayı koydu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel miting alanında 1 milyon 600 bin kişinin olduğunu açıklamıştı. Gece saatlerinde ise İstanbul Valiliği’nden bir açıklama geldi. Valilik, “Miting alanında yüzölçümü dikkate alınarak yapılan inceleme ve ölçümleme sonucunda; katılımcı sayısının yaklaşık 175.000 olduğu sonucuna varılmıştır” açıklamasında bulundu.

Bazı kişiler değişik hesaplamalar yaparak alanın 120 bin – 200 bin arası kişi alabileceğini iddia etmişti. Ancak, tartışmalara son noktayı AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu. İşte Erdoğan’ın o sözleri:

Maltepe’deki miting alanının iki milyon kişilik olduğuna dikkat çeken AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

“İstanbul Valiliği’nin belirlediği Avrupa yakasında Yenikapı, Anadolu yakasında Maltepe başta olmak üzere; eskiden tabi böyle büyük meydanlar yoktu. Ama şimdi bir Yenikapı var, bir buçuk milyon insanı alabiliyor. Bir Maltepe var, iki milyon insanı alabiliyor. Eğer kendine güveniyorsan, git o meydanlarda yap. Ve bu meydanlarda hiçbir yerin zarar görmesi de söz konusu değil. Gidersin gayet güzel bir şekilde orada toplanır, mitingini de yaparsın, denizden ulaşımı var, karadan ulaşımı var, metro ulaşımı var vesaire.”

x