Avcılar sahilinde mangalcı isyanı

- Yorumlar

Avcılar’ın Denizköşkler sahilinde mangal yakmanın yasak olmasına rağmen, son bir yıldır mangal yapmak için bölgeye gelenlerin artmasıyla beraber hem çevre kirliliği, hem de sahil şeridinde büyük bir trafik çilesi yaşanmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) güvenlik ekibinin de bölgede yer almasına rağmen, mangal için gelenlere yönelik herhangi bir cezai işlem yapılmıyor. Avcılar sakinleri de Change sitesi üzerinden bir kampanya başlatarak İBB’yi göreve çağırdı.

Hafta sonları adım atmanın bile zor olduğu Avcılar sahillerinde İBB’nin güvenlik ekibi olmasına, ‘ateş yakmak yasaktır’ uyarısına rağmen, mangalcıları hiç kimse durduramıyor. Bu durum da en çok Denizköşkler ve Gümüşpala’da oturanları etkiliyor. Hafta sonları sahil boyunca yoğun bir mangal kokusu ve dumanlarla kaplı. Çevre kirliliğine de yol açan bu durum aynı zamanda sahil şeridi boyunca olan trafik durumunu da olumsuz etkiliyor. Yan yol üzerinden başlayan trafik çilesi bazen E-5 üzerinde de devam ediyor.

Kampanya başlattılar

Avcılar’da oturanlar bu konuda seslerini duyurmak için Change üzerinden “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çagrıyoruz! Avcılar halkı, Avcılar sahilinde nefes almak istiyor!” kampanyası başlattı.

Kampanyanın amaç kısmında ise “Avcılar ilçesi Denizköşkler sahilini Avcılar halkı olarak kullanamamaktan dolayı şikâyetçiyiz. Sahil ailemizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın güvenliği olmayan bir yer haline gelmiştir. Bununla birlikte sahile gelen piknikçiler, sahilimizi pisletmekte, yaktıkları mangal dolayısıyla etrafı duman kaplamakta, küllerini çimlere, koşu alanına atmakta ve tahribat yaratıp çevre kirliliği yaratmaktadır. Bir an önce sahilimizi huzurlu bir Avcılar sahili olarak görmek istiyoruz.” talepleri yer aldı.

Kampanya duyurusunda, “piknik ve mangal yakanların çevre kirliliği oluşturulduğu için uyarı yazısı ve cezai işlem yapılmasını talep edilmekte aynı zamanda, çekirdek yiyenler içinde cezai yaptırım uygulanması gerekmektedir. Sahilin dışarıdan gelenler için ücretli olup, oradaki yoğunluğu azaltıp daha huzurlu, güvenli, nefes alacağımız bir alan yaratılması gerekmektedir.” denildi.

x