Dünyanın en çılgın 15 seyahat güzergahı

Düz ve oldukça güzel bir yolda, güneş ışığı ve çalan müzik,bundan keyifli bir yolculuk yoktur herhalde. Ama hayır, burada öyle bir yol olmayacak. Oldukça sıkı virajlar, uçurum kenarları ve bin bir zorluk. İşte dünyanın en çılgın 15 seyahat güzergahı.

Zoji La, Hindistan

Zoji La, Hindistan’ın Ladakh bölgesinde, Himalayalar’da bulunan yüksek bir dağ geçididir. Drass’ta bulunan geçit, Keşmir Vadisi’ni batıya, kuzeydoğusundaki Drass ve Suru vadileri ve daha doğuda İndus vadisini birbirine bağlar.

Transfăgărășan, Romanya

Transfăgărășan

Transfăgărășan veya DN7C, Romanya’nın Karpat Dağları’nın güney kesiminden geçen bir dağ yoludur. Piteşti yakınlarında bulunan Bascov köyü yakınlarında başlamaktadır ve DN1 ve Sibiu arasındaki kavşağa, ülkenin en yüksek zirveleri olan Moldoveanu ve Negoiu’ya 90 km uzanmaktadır.

Dalton Highway, Alaska

Genellikle Dalton Otoyolu olarak anılan James W. Dalton Otoyolu, Alaska’da 414 millik bir yoldur. Fairbanks’ın kuzeyindeki Elliott Otoyolu’nda başlar ve Arktik Okyanusu ve Prudhoe Körfezi Petrol Sahaları yakınlarındaki Deadhorse’da sona erer.

Khardung La, Hindistan

Khardung La

Khardung La, Ladakh’ın Hindistan sendika bölgesinin Leh bölgesinde bulunan bir dağ geçididir. Yerel telaffuz “Khardong La” veya “Khardzong La” dır, ancak, Ladakh’daki çoğu isimde olduğu gibi, romanize yazım farklıdır. Ladakh Sıradağları üzerindeki geçit Leh’in kuzeyindedir ve Shyok ve Nubra vadilerine açılan kapıdır.

Yungas Road, Bolivya

Yungas Yolu, Bolivya’da Yungas bölgesinde La Paz ve Coroico arasında yer alan bir karayoludur. 1995 yılında Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası tarafından “dünyanın en tehlikeli yolu” ilan edilmiştir. 2006 yılı tahminlerine göre yol boyunca yılda 200 ila 300 yolcunun öldüğü belirtildi.

Atlantic Ocean Road, Norveç

Atlantic Ocean Road 2

Atlantik Yolu, Norveç’te Møre og Romsdal ilinde Eide ve Averøy arasında yer alan bir karayoludur.

Atlantic Ocean Road

Yol, birkaç koridor, viyadük ve sekiz köprü ile birbirine bağlanan birkaç küçük ada ve sker üzerinde inşa edilmiş olup 64. il yolunun 8,3 km’lik kısmını oluşturmaktadır.

Guoliang Tunnel, Çin

Guoliang Tüneli, Çin’deki bir dağın kenarı boyunca ve boyunca oyulmuştur. Tünel, Guoliang köyünü Çin’in Henan Eyaleti, Xinxiang, Huixian’da bulunan Taihang Dağları üzerinden dışarıya bağlar.

Passage du Gois, Fransa

Gois geçidi Fransızca Le Passage de Gois ou Gôa tabii, belirli zamanlarda taşan bu geçid Fransa’nın Noirmoutier adasına gider. Bu yer Fransa’nın Vendée bölgesi kısmında Île de Noirmoutier ve Beauvoir-sur-Mer arasında yer alır. Günde, bir cezir olayına karşı iki defa suyun yükselmesi olayı yaşanır.

Tianmen Mountain Road, Çin

Tianmen Mountain Road

2005 yılında Fransız şirketi Poma tarafından yakınlardaki Zhangjiajie tren istasyonundan dağın tepesine bir teleferik inşa edildi. Tianmen Dağı Teleferiği, 98 araba ve toplam 7,455 m uzunluğu ve 1,279 m yükselişi ile turistik yayınlarda “dünyanın en uzun yolcu teleferiği” olarak iddia edilmektedir.

Dakhla Oasis, Mısır

İç vaha anlamına gelen Dakhla Vahası, Mısır’ın Batı Çölü’nün yedi vahasından biridir. Dakhla Oasis, Yeni Vadi Valiliği’nde, Nil’e 350 km mesafede ve Farafra ve Kharga vahaları arasında yer almaktadır. Doğudan batıya yaklaşık 80 km ve kuzeyden güneye 25 km’dir.

Hana, Hawaii

Hāna, Hawai’i, Amerika Birleşik Devletleri’nin Maui İlçesinde nüfus sayımı tarafından belirlenmiş bir yerdir. Nüfus 2010 nüfus sayımında 1.235 idi. Hana, Maui adasının doğu ucunda yer alır ve eyaletteki en izole topluluklardan biridir.

Kolyma Highway, Rusya

M56 rotasının bir parçası olan R504 Kolyma Otoyolu, Rus Uzak Doğu’dan geçen bir yoldur. Magadan’ı, Yakutsk’un karşısındaki Lena Nehri’nin doğu kıyısında bulunan Nizhny Bestyakh kasabasına bağlar. Nizhny Bestyakh’da Kolyma Otoyolu, Lena Otoyoluna bağlanır. Kolyma Otoyolu da Kemikler Yolu olarak bilinir.

Col de la Bonette, Fransa

Col de la Bonette, İtalya sınırına yakın, Fransız Alpleri’nde yüksek bir dağ geçididir. Alpes-Maritimes ve Alpes-de-Haute-Provence bölümlerinin sınırındaki Mercantour Milli Parkı içinde yer almaktadır. Col üzerindeki yol Alplerin yedinci en yüksek asfalt yoludur.

Gotthard Pass, İsviçre

2.106 m’deki Gotthard Geçidi veya St. Gotthard Geçidi, Alplerde Saint-Gotthard Masifi’ni geçen ve kuzey ve güney İsviçre’yi birbirine bağlayan bir dağ geçididir. Geçiş İtalyanca konuşan Ticino kantonundaki Airolo ile Almanca konuşan Uri kantonundaki Andermatt arasında ve Bellinzona’yı Lucerne, Basel ve Zürih’e bağlar.

Caucasus Mountain Road, Rusya

Kafkas Dağları, Kafkas Sıradağları Kafkasya’da Karadeniz ve Azak Denizi ile Hazar Denizi arasında, kuzeybatı ve güneydoğu doğrultusunda uzanan sıradağlar ve dağ sistemi. Bu dağlar kuzeybatıda Taman Yarımadası yakınlarında başlar ve güneydoğuda Apşeron Yarımadasına değin uzanır.