Gökhan Yüksel

Tuzla’da zabıtalar izledi, kadın dayanışması kurtardı

Tuzla’da kucağında çocuğu ile eşinin baskısına maruz kalan Hasbiye araca binmeye zorlandı. Zabıtalar durumu izlemekle yetinirken, o sırada yoldan geçmekte olan bir kadın sürücü olaya müdahale etti

- Yorumla

Tuzla’da zorla evlendirildiği erkekle tartışan kadın çocuğunu da yanına alarak evden çıktı. Kadının peşinden giden kocası onu zorla bir araca bindirmeye çalıştı.

Show Haber’in Whatsapp ihbar hattına gelen videoya göre, o sırada aracıyla yoldan geçen ve olayı gören Hasbiye Günaçtı, aracını durdurup araya girerek olaya müdahale etti.

Olay yerinde bulunan zabıtalar ekip aracından izlemekle yetinirken Hasbiye, eşinin baskısına maruz kalan kadını ve çocuğunu tek başına korumaya çalıştı.

Saldırgan kocanın kendisini tartaklaması ve bağırmasına aldırış etmeyen Hasbiye, kocasının baskısına maruz kalan kadını kendi aracına bindirmeye çalıştı.

Zabıtalar bir süre sonra olay yerine geldi ve saldırgan kocayı sakinleştirmeye çalıştı bu sırada da Hasbiye, şiddete uğrayan kadını ve çocuğu aracına bindirerek uzaklaştı.

Tek başına kalan koca ise olay yerini terk etmek zorunda kaldı.

Yaşanan olayın ardından Gazete Şujin, Hasbiye’ye ulaştı. Hasbiye, “Kadın benim ona yardım etmeme çok mutlu oldu. Hatta bana ‘erkek gibi kadınsın’ dediğinde ben düzelttim onun bu söylemini. ‘Kadınlar güçlüdür. Sen de güçlüsün’ dedim” ifadelerini kullandı.

Hasbiye, Gazete Şûjin’e yaptığı değerlendirmede, “Ben kadına yardım ederken yine bir kadın video çekmiş. Çekilen videoya yapılan yorumlarda kadınlar orada şiddete uğrayan kadını kendileri gibi görmüşler. Ben zaten ‘kız kardeşim’ derken kendim olarak görüyorum. Kadınların hiçbiri bu vakaya seyirci değil. O kadın da, orada onunla dayanışan da biziz. Bence güç verici özellikle bu kara günlerde” dedi.

“Kadının çığlıklarını duyar duymaz yanına gittim”

Olayın yaşandığı günü anlatan Hasbiye, arabasını almak için otoparka yöneldiğini ancak bulunduğu sitenin arka tarafında bir kadın çığlığı duyduğunu aktardı. Sitede bulunan başka kadınların da sesin geldiği yöne doğru baktıklarını, açıdan kaynaklı her hangi bir şey göremediklerini de söyleyen Hasbiye, devamında yaşananları şöyle anlattı:

‘Bir kadına şiddet uygulanıyormuş’ gibi diye bağırdım oradaki kadınlara. Onlar da bana ‘galiba öyle’ dedi. Ben de hemen araba koşup bindim ve o tarafa doğru gittim. Vardığımda siyah bir araba kapısı açık şekilde yolda duruyordu. Adamın biri elinde bebeği olan kadının elinden bebeğini almaya çalışıyordu. Ben her zaman olduğu gibi ilk kadının yanına gittim ve ‘Senin için ne yapabilirim?’ diye sordum. O da bana, ‘Çocuğumu benden almak istiyor. Buradan gitmek istiyorum. Eve gitmek istemiyorum’ dedi. Ben hemen arabaya binmesini ve kendisini oradan uzaklaştırabileceğimi söyledim. Adam kadının arabaya binmesini her açıdan engelliyordu. Fiziksel olarak iri yarı bir adam olduğu için aramızda bir sürtüşme oldu. Ben o seyreden bir grup kadın ve erkeğe bağırdım gelip adamı engelleyip yardım etmeleri için.

“Ölmesi mi lazım?”

Adamın sürekli kendisine “Sen kimsin” sorusunu yönelttiğini kaydeden Hasbiye, kendisinin de “Kız kardeşiyim” şeklinde yanıt verdiğini söyledi. Uzaktan izleyen grup içinden bir kadının yanlarına geldiğini ve yardım ettiğini sözlerine ekleyen Hasbiye, zabıtaların gelişini de, “Zabıta geldi ve ‘biz polis değiliz engelleyemeyiz’ dedi. ‘Ölmesi mi lazım?’ diye onlara da cevap verdim” diye anlattı.

Zabıtaların erkeği bir anlık tutmalarıyla kucağından bebeğiyle kadını arabaya bindirmeyi başardığını ve olay yerinden uzaklaştıklarını ifade eden Hasbiye, Mor Çatı’yı aradıklarını, ancak 6 Eylül tarihine kadar kapalı oldukları için yardım edemediklerini belirtti.

“Kadına defalarca şiddet uygulamış”

Yol boyunca kadın ile yaptıkları konuşmayı da anlatan Hasbiye, “Çocuğun velayeti kadındaymış ama adam zorla bebeğini almak istiyormuş. Daha önce de kadına defalarca şiddet uygulamış” sözlerini kullandı. Sonrasında Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Merkezini aradıklarını ve kendilerine karakola gitmelerini söylediklerini belirten Hasbiye, kadın ile bebeğini karakola götürdüğünü sözlerine ekledi.

‘Kadınlar güçlüdür, sen de güçlüsün!’

Karakola bıraktığı kadını daha sonraki saatlerde aradığını ifade eden Hasbiye, polislerin kadına “Bebeğinle sığınma evinde rahat edemezsin” dediklerini söyledi. Hasbiye, “O da gidip arkadaşına sığınmış. Biz kadınlar sokakta kadınlara dayanışma içinde oluyoruz, ama devlet sokakta yok. Kadın kurtulmuş olmuyor bu şekilde de. Canımızı dişimize takıp elbette kadınlarla dayanışma içerisinde olacağız. Orada izleyenlere bir örnek olmuş olsun. Hiç tanımadığımız birine ‘kız kardeşim’ demek önemlidir. Kadın benim ona yardım etmeme çok mutlu oldu. Hatta bana ‘erkek gibi kadınsın’ dediğinde ben düzelttim onun bu söylemini. ‘Kadınlar güçlüdür. Sen de güçlüsün’ dedim. ‘Başına gelenler erkeğin başına gelse intihar eder bence’ diye de söyledim. ‘Yalnız değilsin’ dedim” diye konuştu.

x
Yorumlar