Kartal’a Yakıştırılan Maltepe Dolgusu Çöplükle Yapılıyor!

- Yorumlar

Toplumcu Mimarlar ve Mühendisler Meclisi, Maltepe Nâzım Kültürevi’nde düzenlenen panelde Maltepe’de süren sahil dolgu projesini tartıştı. Panelde Maltepe Sahil Dolgu alanının kaya değil, hafriyat çöplüğüyle yapıldığı belirtildi.

Toplumcu Mimarlar ve Mühendisler Meclisi ‘Maltepe’de Kentsel Dönüşüm’ başlığıyla Maltepe Nâzım Kültürevi’nde bir panel gerçekleştirdi. Panelde Maltepe sahile yapılacak dolgu alanı hakkında gerçekler anlatılarak, kentsel dönüşümün uluslararası sermayenin yerel finans merkezleri yaratma arzusu olduğuna dikkat çekildi.

Kentsel dönüşüm projelerinin Anadolu Yakası’ndaki en önemli odaklarından olan Maltepe’de Toplumcu Mimarlar ve Mühendisler Meclisi bir panel gerçekleştirdi. Maltepe Nâzım Kültürevi’nde gerçekleştirilen panelde Maltepelilere ilçe sahiline ve mahallelerine yapılacak kentsel dönüşüm projeleri anlatıldı. Panelde ilk sözü TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi İkinci Bölge Sekreteri Esin Köymen aldı.

‘Maltepe Sahil Dolgu alanı kaya değil, hafriyat çöplüğü’
Köymen devletin ‘kandırma’ yöntemlerinden birinin de sahil dolgu alanlarının ‘peyzaj’ projeleriymiş gibi göstermesi olduğunu söyledi. Avrupa yakasında Yenikapı, Anadolu yakasında Maltepe’de sahil dolgu alanları yapıldığını aktaran Köymen, bu alanların halka park ve gezme alanları yaratılıyor gibi bir makyajla ‘peyzaj’ işi olarak yutturulmaya çalışıldığına dikkat çekerek, aynı şekilde park alanı olan bölgelerinde yapılaşmaya açıldığını söyledi. Köymen, sahile yapılacak dolgu alanlarının ‘yapılaşmaya’ açmak gibi bir hedefi olduğunu ve bu ehliyetinde devletin elinde olduğunun altını çizdi. Maltepe sahile yapılacak dolgu alanı projesinin ilginç bir öyküsü olduğuna işaret eden Köymen, “Bu proje planı olmadan ihaleye açıldı” ifadelerini kullandı. TMMOB Mimarlar Odası ve Maltepe Çevre ve Yaşam Platformu olarak sahile yapılacak dolgu projesine tepki gösterdiklerini, basın açıklamasıyla halkı ve basını bilgilendirdiklerini belirten Köymen, süreci yargıya taşıyıp dava açtıklarını da aktardı. Köymen ayrıca Maltepe sahile yapılacak dolgu alanını projelerinin tehlikelerine de işaret etti. Köymen, dolgu alanında kullanılan malzemenin kaya parçası olması gerektiğini belirterek, “Maltepe Sahil dolgu alanı kaya parçasından değil, hafriyat çöplüğünden yapıldı” dedi.

İlgili haber:
AK Parti’den Kartal’a Dolgu Açıklaması

x