Ali Kılıç hakkında çıkan yolsuzluk ve ajanlık iddialarını yanıtladı

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen 2019 yılının ilk meclis toplantısında hakkında çıkan yolsuzluk iddialarına ilişkin AK Partili meclis üyeleri tarafından yöneltilen soruları yanıtladı.

AK Partili meclis üyesi Adem Göktaş, “Gayrimenkullerin alımına ilişkin Türkiye’de inşaat faaliyeti yürütülüyorsa 2014’te hangi firmayla hangi işleri yaptığınızın bildirilmesi, ayrıca yurt dışındaki faaliyetler karşılığı ise yurt dışında ailenizin işlettiği otellerin isimleri veya yaptığınız inşaat faaliyetlerinin nitelikleri ve buraya getirdiğiniz paranın hangi bankalar vasıtasıyla, dekontu gösterilmek suretiyle, transferinin yapıldığı ve kardeşiniz Matraş’ın taşeronu mu değil mi?” sorularını yöneltti.

Kılıç, ailesinin 1940’tan bu yana inşaat işiyle uğraştığını belirterek, 1940’tan 1957 yılına kadar babası ile amcalarının Demirel ailesiyle belediyede inşaat işi yaptıklarını ve bunların hepsinin belgeli olduğunu söyledi.

Ailesinin ilk fertlerinin 1960 yılında Almanya’ya gittiğini açıkladığını söyleyen Kılıç, “İlk nesil orada işçi olarak çalışmıştır ancak ikinci ve üçüncü kuşak orada ticarete atılmıştır. 11 civarında şirketimiz hala mevcuttur. Alman vergi dairesine, bilirsiniz ki Alman vergi daireleri çok hassastır, yıllık olarak ciroları onlar tarafından tescil edilmiştir, onaylanmıştır. Aynı zamanda 1978’den beri Türkiye’de hem inşaat işi hem otel işletmeciliği yapıyoruz. Dolayısıyla, yurt dışından para geldiyse haklı olarak çantayla gelmeyeceğine göre, banka havalesiyle gelmiştir. Onu da zaten 8 ayrı dava açarak, mahkemeye başvurarak, mahkeme huzurunda sunacağız kuşkunuz olmasın.” ifadelerini kullandı.

Ajanlıkla ilgili davayı da kazandığını belirten Kılıç, bunun belgelerini de istenildiği takdirde sunacağını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti; “Benim Dragos’ta satın aldığım daireyi hangi paralarla aldığımı İçişleri Bakanlığımıza mal varlığımı bildirdiğim gibi bildirmişimdir. İçişleri Bakanlığımızın mal beyanı içerisinde vardır. Ödemelerinin nereden yapıldığı bellidir. Hatta en son müfettişler geldiğinde bütün bunlar, kardeşlerimin varlığı dahil olmak üzere teker teker incelenmiştir. Dolayısıyla veremeyecek hiçbir hesabımız yok.”