İstanbul’da Karadenizli aday patlaması

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Cumhur ittifakı ve Millet ittifakının İstanbul adaylarının çoğu Karadenizli kişiler oldu. AK Parti Kartal’da Karadenizli aday göstermeyerek her yıl olduğu gibi bu yıl da Erzurumlu aday gösterirken, CHP ise sürpriz yaparak bu yıl Erzincanlı aday gösterdi.

İstanbul nüfusunun 2.5 milyonundan fazlası olan Karadenizli adaylarda Ekrem İmamoğlu heyecanı sürüyor. CHP’nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu olması Karadenizli seçmeni sevindirdi. Kartal’da ise AK Partili Erzincanlılar ise “Bir oyum Binali’ye, bir oyun Gökhan Yüksel’e” diyor. Öte yandan en çok Karadenizli aday Trabzon ve Rize’den. Cumhur İttifakı’ndan 5, Millet İttifakı’ndan da 4 olmak üzere toplamda 9 aday Trabzonlu. Trabzon’u 7 aday ile Rize, 5 adayla da Giresun izliyor. Cumhur ittifakının 16 adayı Karadenizli.

Millet İttifakı’nın İstanbul ve ilçeleri için gösterdiği adaylar arasında da Karadenizlilik ilk sırada. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Trabzonlu Ekrem İmamoğlu’nu aday gösteren Millet İttifakı’nın 14 adayı Karadenizli.