TKP’den türbanlı aday

Türkiye Komünist Partisi (TKP) yerel seçimlerde İstanbul Güngören’e türbanlı aday gösterdi. “Aynı gemide değiliz” sloganıyla yerel seçimlere giren TKP’nin adayı Fatma Akın, türban takmasının yanı sıra komünist ve aynı zamanda bir tekstil işçisi.

TKP’den Fatma Akın hakkında bir açıklama yapılarak, “Türbanlıdır, kadındır ve komünisttir” denildi.

TKP: Türbanlıdır, kadındır ve komünisttir

TKP’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

– Güngören Belediye Başkan Adayımız Fatma Akın’dır. Propaganda görsellerinin yayınlanmasının hemen ardından “TKP’nin türbanlı adayı” sıfatıyla anılan Fatma Akın arkadaşımız bir tekstil işçisidir.

– Hemen her tekstil işçisi gibi sıklıkla işsiz kalan, her tekstil işçisi gibi aşırı çalışma, patron zorbalığı ve sömürüyü yaşayan Fatma Akın, bir türbanlı kadın aday değildir. Parti eylemlerinde, bildiri dağıtımlarında hep ön safta olan yoldaşımız türbanlı olduğu için belediye başkan adayımız olmadı. Bir komünist işçiyi türbanlı olduğu için aday göstermemek bizim tercihimiz olamazdı. Bu yüzden aday oldu.

fatma akın-kartal24

FATMA AKIN KİMDİR

1977 yılında Samsun’da doğan Fatma Akın, babasının memuriyeti nedeniyle ilk ve orta öğrenimini memleketin çeşitli yerlerinde tamamlamak durumunda kaldı.

Akın şu an dışarıdan lise eğitimine devam etmektedir. Evli ve kendisi gibi lise öğrencisi bir oğlu olan Fatma Akın uzun zamandır tekstil sektöründe makineci olarak çalışmaktadır.