‘Ben de bir ekonomistim’ diyen Erdoğan, döviz kurundaki dalgalanmayı açıkladı

- Yorumlar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da bulunan Atakule’de gençlerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Türkiye’nin asıl sıkıntısının enflasyon olduğunu söyledi ve faizlerin düşmesi gerektiği görüşünü tekrarladı. Erdoğan, gençlere TL biriktirin önerisinde bulundu.

Erdoğan, “Keynes ve Smith’in iki ayrı yaklaşımı var. Birinde faiz ve enflasyon doğru, diğerinde ters orantılı. Ters orantılı da faizi düşürürseniz enflasyon çıkar, yükseltirseniz düşer. Doğru orantılı da faizi düşürürseniz enflasyon da düşer. Benim tezim bu” dedi.

Türkiye’nin ekonomisinin sorumlusu benim

Ankara’nın Haymana ilçesinde düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, “Belediyelerin çoğu şu anda batık. Türkiye’nin ekonomisinin sorumlusu benim. Yerel yöneticilerin yapacağı hiçbir şey yok” dedi.

Erdoğan, “Pazar günü yerel seçim yapıyoruz. Türkiye’nin ekonomisini belediye başkanlarının düzeltme şansı var mı? Ekonomide belediye başkanının etkisi var mı? Belediyelerin çoğu şu anda batık. Türkiye’nin ekonomisinin sorumlusu benim. Yerel yöneticilerin yapacağı hiçbir şey yok” ifadesini kullandı.

Başlamazlarsa hesaplaşacağız

Yerli otomobilin halen piyasaya çıkmamasına ilişkin konuşan Erdoğan, “İnşallah seçimlerin ardından bunları masaya yatıracağız. 5 firma imzayı attı. Ya başlayacaksınız ya başlayacaksınız. Başlamadığınız takdirde hesaplaşacağız. Yerli otomobilde bizi oyalamasınlar, gerekirse yabancı yatırımcılarla da görüşürüz. Bundan sonra süreç böyle.” dedi.

Bir gencin sorusu üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere TL biriktirmelerinin daha isabetli olacağını da belirtti. Türk lirası önceki gün dolar karşısında yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti. Dolar/TL kuru 5,63 seviyesinde seyrediyor.

x