Mısır’da diktatör Başkan Sisi, seçim arifesinde makarna dağıtımını hızlandırdı

- Yorumlar

Mısır’da halk, darbeci diktatör Abdülfettah el-Sisi’nin 2030’a kadar görevde kalmasına imkan sağlayacak anayasa değişikliği için 3 gün boyunca oy kullandı. Muhalefet, oy kullanımı sonrası halka makarna dağıtılmasına tepki gösterdi.

Parlamento tarafından geçtiğimiz hafta onaylanan anayasa değişikliği için Mısır’da halk sandık başındaydı. Başkan Sisi’nin yetkilerini genişletecek ve 2030 yılına kadar görevde kalmasını sağlayacak anayasa değişikliği referandumunun sonuçları 5 gün içinde belli olacak.

Anayasa değişikliği, cumhurbaşkanının görev süresini 4 yıldan 6 yıla çıkaracak ve yargı üzerindeki yetkisini güçlendirecek değişiklikleri öngörüyor. Ayrıca referandum sonucu ‘evet’ çıkarsa ordunun gücünü pekiştirecek.

Sisi makarna dağıtıyor

Oylarını kullananlara verilen beyaz karton kutuların fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. Dağıtanların henüz resmi olarak tespit edilmediği gıda yardım kutularının ‘evet’ oyu kullananlara verildiği iddia ediliyor. Referanduma katılanlar yiyeceklerin iktidar tarafından dağıtıldığını öne sürüyor.

Muhalefetin parlamentodaki temsilcilerinden Ahmed al-Tantavi, referandumda iktidarın ‘oy satın alma’ girişiminde bulunduğunu söyledi. Mısır seçim komisyonu sözcüsü Mahmud el-Şerif ise gıda dağıtılmasıyla ilgili resmi şikayet alınmadığını ve herhangi bir ihlal olmadığını belirtti.

x