Kartal’da hurda araç temizliği

Kartal’da çevre kirliliği oluşturan terk edilmiş hurda araçlar Kartal Belediyesi ekipleri tarafından tespit edilerek toplandı.

Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Kartal’da dağınık halde; cadde, sokak ve boş arazilere terk edilerek halk sağlığını tehdit eden, trafikte tehlike yaratan ve çevre kirliliğine sebep olan hurda araçların toplanmasına yönelik yoğun bir çalışma başlattı.

Hurda ve terk edilmiş araçların kaldırılması süreci nasıl işliyor?

5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereğince plaka ve sahipleri tespit edilen araçların ilgilisine ulaşabilen ekipler, söz konusu hurda aracın kaldırılması için ilk olarak tebligatta bulunuyor. Tebligat neticesinde kaldırılmayan araçların ilgilileri hakkında gerekli cezai işlemler, yine ekipler tarafından yapılarak çevre ve görüntü kirliliğine neden olan araçlar kaldırılıyor.

Sahipsiz araçların özellikle çocuklar için tehlike oluşturduğunu, yanma ve patlama risklerinin olduğu, trafikte tehlike yarattıkları bunun yanı sıra; kötü görüntü ve çevre kirliliğine sebep olmaları nedeniyle kaldırıldıklarını belirten yetkililer; vatandaşların Kartal Belediyesi WhatsApp hattına veya 0216 280 58 88 – 0216 280 59 99 numaralı hatları arayarak hurda araçları ihbar edebileceklerini ifade etti.