İstiklal Marşı siyasi içerik sayılarak engellendi iddiası ortalığı karıştırdı

- Yorumlar

Kırıkkale Üniversitesi’nde düzenlenen mezuniyet töreni sırasında bir genç kürsüye gelip konuşmak için izin istedi. Gencin kürsüden yaptığı açıklama, bir anda ortalığı ayağa kaldırdı. İddiasına göre tören programından İstiklal Marşı’nın okunması “siyasi içerik taşıyor” diye çıkarıldı.

Bu açıklamaya salonda bulunan veliler tepki gösterdi. Üniversite yönetimi ise güvenlik görevlilerine genci uzaklaştırma talimatı verdi.

Sosyal medyada olay yaratan görüntülerle ilgili olarak Kırıkkale Üniversitesi’nden açıklama bekleniyor.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA

Kırıkkale Üniversitesi’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Rektörlükten yapılan açıklamada, “Sosyal medyada mezuniyet töreninde İstiklal Marşı’nın okutulmasının yasaklandığı şeklindeki ithamlar gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemizin mezuniyet töreninde İstiklal Marşı’mız coşkulu bir şekilde 500’ün üzerindeki protokol, mezunlarımızın aileleri, mezun öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarının katılımı ile okunmuştur. Bu coşku hem Kırıkkale Valiliği hem de Kırıkkale Üniversitesi internet sayfasında görülebilir” denildi.

Salonda çekilen görüntülerin bir bölümün tören sırasında kaydedildiği belirtilen açıklamada, “Görüntülerde İstiklal Marşı’mızın siyasi içerikli olmasından dolayı yasaklama kararı alındığı ifade edilmektedir. Böyle bir karar yoktur. Kullanılan bu ibare maksatlı ve üniversitemizin itibarını zedelemeye yönelik bir provokasyondur” denildi.

x