Fatih Belediyesi’ne icra takibi başlatıldı

AK Partili Fatih Belediyesi tarafından arazisine ‘acele kamulaştırma’ yoluyla el konulan Yunanistan vatandaşı Danay Manias, açtığı davayı kazanarak hükum verilen 33 milyon 985 bin liralık tazminat için icra takibi başlattı.

500 milyon lirayı bulan borcu olan Fatih Belediyesi, parayı ödeyemediği için araziyi geri vermeye hazırlanıyor. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, İstanbul Fatih Kasap İlyas Mahallesi’ndeki 3 hissedarlı bir arazide ilçe belediyesi 1989 yılında kamulaştırma yaptı ve 3 hissedarın hesabına bedellerini yatırdı. Tapu devri sırasında Yunanistan’ın başkenti Atina’da yaşadığı belirtilen Danay Manias’a ne karar tebliğ edildi ne de hesabına para gönderildi.

Para Türkiye’ye geri dönerken belediye söz konusu arazi üzerine 2007 yılında ek hizmet binaları yaptı. Danay Manias kendi bilgisi dışında yapılan kamulaştırma için belediye alehine açtığı davayı kazandı. Milyonlarca lira borcu bulunan belediye 33 milyon 985 bin lira ödemeye mahkûm edildi. Vatandaş icra takibi için başvuruda bulunurken belediye bu rakamı ödeyemeyeceğini belirterek araziyi vatandaşa terk etmek için adım attı. Davayı kaybeden Fatih Belediyesi alt birimi tarafından geçen hafta bir teklif hazırladı ve hissenin Manias’a geri verilmesi istendi.

Teklifin önümüzdeki günlerde ilçe belediye meclisi gündemine gelmesi bekleniyor.