Kartal’da mangalcılar sahili hergün duman altı yapıyor

- Yorumlar

İstanbul Kartal sahilinde her akşam binlerce kişi mangal yakıyor. Mangal dışı aktivite için özellikle akşamları sahile yaklaşmak mümkün olmazken, bazı vatandaşların sabahın 10’unda bile mangal yaktığı oluyor.

Sahiller balık tutma, spor yapma, yürüyüş yapma, koşu, bisiklet sürme, kaykaya binme, basketbol, su sporları ve piknik gibi aktiviteler için vatandaşların kullanımında. Ancak sahili mangal yapmak için kullananlar nedeniyle sahil sadece piknik amaçlı kullananların hizmetinde. Sahilde diğer aktiviteleri yapmak isteyenler temiz hava alamadıkları için o aktivitelerin özü olan temiz havadan mahrum kaldıklarından dolayı sahile gidemiyor.

Mangalcılar nedeniyle sahile yakın binalarda yaşayanlar camlarını ve balkonlarını açamıyor. Duman öyle bir yoğunlukta ki evlerde bile nefes almak imkansız. Astım gibi hastalıkları olanlar için ölüm tehlikesi bile arz ediyor.

kartalda mangal2

Herkes et yiyecek paraya sahip değil

Vatandaşlar et almakta güçlük yaşarken, mangalcılar hergün tonlarca eti Kartal sahilinde pişirerek kamuya açık arazide yiyor. Et alacak paraya sahip olmayan vatandaşlar bu zenginlik karşısında özellikle çocuklarına karşı kötü duruma düşüyor.

Vatandaşlar bir an önce yasaklanmasını istiyor. Bu kapsamda Kartal24.com tarafından açılan imza kampanyasına destek çığ gibi büyüyor. Kampanyaya şimdiye kadar 4 bin 500’den fazla kişi imza attı.

Kartal Sahili’nde mangal yasaklansın

  • Başlangıç tarihi: 1 Ağustos 2017
    Başlatan: Kartal 24 Gazetesi
    Kampanyanın muhatabı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İBB Anadolu Yakası Zabıta Müdürlüğü, Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü
    Kampanya açıklaması: Mangalcılar yaz aylarında Kartal Sahili’nde mangal yaparak çevre ve hava kirliliği oluşturuyor, düzensiz park ederek sahil yolunda trafik yaratılıyor. Sahiller mangal yapma yeri değildir. Sahillerde yürüyüş, balık tutma ve bisiklete binme gibi etkinlikler için vardır… Daha fazlasını öğren

Kampanyaya imza vermek için tıklayın Bu kampanyaya 4 binden fazla kişi imza verdi.

x