Kartal Bu Alanda Birinci Oldu

Kartal’da emlak fiyatları uçtu. Kartal’da ticari gayrimenkul fiyatları bir ayda yüzde 32,9 arttı. Hurriyetemlak.com ve Realty World işbirliğiyle hazırlanan nisan ayı Emlak Endeksi açıklandı.

Endekse göre, Kartal’da son bir ayda satılık ticari gayrimenkul fiyatları yüzde 32,9 yükseldi. Geçen mart ayında Kartal’da metrekare ortalama ticari gayrimenkul fiyatı 2.800 TL’yken, nisan ayında 3.720 liraya fırladı. Ticari gayrimenkulde amortisman süresi de 24 yıla çıktı. Kartal’ı yüzde 11,1 ile Bakırköy ve yüzde 4,9 ile Bahçelievler takip etti.

Kartal’daki hızlı yükselişi değerlendiren Hurriyetemlak.com Genel Koordinatörü Ahmet Kurşunlu, Kartal’ın Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tam anlamıyla uygulanmasıyla başka bir kimliğe bürüneceğini belirterek, “Özellikle E-5 Karayolu kuzeyinde gelişmekte olan Kartal bölgesinde yaşama geçen yeni ticari gayrimenkul projeleri, bölgeyi git gide hareketlendiriyor. Kartal’da yapımı tamamlanan yeni konut projeleri ve kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeni binalar bölgedeki nüfusu artırıyor. Ticari gayrimenkul talebi de her geçen gün çoğalıyor. Fiyatların zamanla daha da yükselmesi kaçınılmaz” diye konuştu.

Kartal’da ticari gayrimenkuldeki satılık fiyatlarının yükselmesi kiralara yansımadı. Son bir ayda kira fiyatları yüzde 7,8 azaldı. Dükkan kiralarının en çok arttığı ilçeler yüzde 11,1 ile Sarıyer, yüzde 6,2 ile Kağıthane, yüzde 4,4 ile Bahçelievler olarak sıralandı.