Osmanlı düşmanlığı Suudi Arabistan müfredatında genişliyor

1. Dünya Savaşı’nda Türkleri arkadan vurdukları pek çok tarihçi tarafından ifade edilen Araplar ile ilgili, Suudi Arabistan’da okul müfredatında yer alan bilgiler bu tarihsel ifadeyi doğrular nitelikte. Öyle ki müfredatta yer alan Türk ve Osmanlı düşmanlığı ana temada dikkat çekiyor. Mutlak monarşiyle yönetilen ve Freedom House’un raporuna göre özgürlükler konusunda en vahim durumdaki 12 ülkeden biri olan Suudi Arabistan’da, eğitimde Osmanlı ve Türk düşmanlığının nasıl işlendiği ortaya çıktı. Yıllardır Müslüman ülkeler üstünde uyguladığı politikalarla dikkat çeken İsrail ve ABD hakkında, Suud kitaplarında en ufak ifadenin yer almaması da diğer bir detay.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim biçimi hakkında, “Osmanlı yönetim sistemi altındaki Arap toprakları en az 15 devlete bölündü. Her devlet bir vali tarafından yönetildi. Halktan ve tarım ürünlerinden, mallardan ve hizmetler üzerinden vergiler alındı. Tüm bu vergiler Osmanlı İmparatorluğu’na gönderilirken Arap devletlerinin kasalarına çok yetersiz bir miktar aktarıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Euronews’in haberine göre ortaokul ikinci sınıf müfredatında yer alan Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili işlenen konular şöyle:

– Osmanlı İmparatorluğu’nun özellikle birinci ve ikinci Suudi devletlerine karşı mücadelesi – Diriye ve çevre şehirlerin yıkılması – Hz. Muhammed’e ait şahsi eşyalara el konulduğu ve İstanbul’a götürüldüğü

– I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun müttefiki Almanya ile birlikte Medine halkını göçe zorladığı ve çocukları ailelerinden ayırarak suç işlediği – İlk Suudi devletinin “son imamı” Abdullah Bin Saud’a yapılan işkence ile İstanbul’a getirilmesinin ardından öldürülmesi – Al-Ahsa ve Asir sakinleri, özellikle de tüccarları üzerinde uygulanan Osmanlı baskılar – Osmanlı askerlerine verilmek üzere Medine’deki tüm malların yağmalandığı