İmamoğlu Gürpınar’da, Erdoğan Poyrazköy’de balık sezonunu açtı

- Yorumlar

Liderler balık sezonunun açılışı farklı noktalarda yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Gürpınar Su Ürünleri Halinde yeni balık sezonunu karşılarken, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Poyrazköy Limanı’nda balıkçılarla bir araya geldi.

İmamoğlu: Hem esnaftan hem de vatandaştan yana olmam lazım

Balıkçıların yoğun ilgisiyle karşılanan İmamoğlu, esnafa ve çalışanlara, yeni avlanma sezonunda başarılar diledi. İmamoğlu’nun etrafını kısa sürede çok sayıda insan sardı. İmamoğlu halkla iç içe olmaya devam ediyor. İmamoğlu, mezattaki balıkçılarla ve esnafla eğlenceli sohbetler yaptı. Balıkçılar İmamoğlu’ndan mezatı başlatmasını istedi.

imamoglu-balik-sezonu.jpg

“Hem esnaftan hem vatandaştan yana olmam lazım” diyen İmamoğlu, mezatı, “Vatandaşı da sizi de anlayacağız, ortasını bulmaya çalışacağız” diyerek, 160 TL’den başlattı. Mezatı yöneten İmamoğlu’nun, açık artırmada 180 TL’ye çıkan ve balıkların sahibi olan esnafla “çak” yapması renkli anların yaşanmasına neden oldu.

imamoglu-balik-sezonu-2.jpg

Mezatın ardından İmamoğlu ve beraberindekiler, hal içerisindeki lokantaya giderek, balık çorbası, hamsi tava ve hamsili pilavdan oluşan menüyle kahvaltı yaptı.

Erdoğan: Pruvanız neta, dümeniniz vira, bahtınız açık olsun

Açılışta balıkçılara hitap eden AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Pruvanız neta, dümeniniz vira, rüzgarınız kolayına, bahtınız açık olsun” dedi. “Beykoz’un saygı değer güzel insanları, değerli kardeşlerim sizleri ben kalbi duygularımla selamlıyorum” diyerek vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “2019-2020 Su Ürünleri Avcılık Sezonunun açılışı vesilesiyle topladık. İnşallah bu geceden itibaren balıkçılarımız vira bismillah diyerek denize açılacak. Önümüzdeki aylar boyunca rızklarını arayacak. Kardeşlerimize bereketli ve başarılı bir sezon diliyorum. Ağlarınızın hep dolu gelmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

erdogan-balik-sezonu.jpg

Erdoğan, “Biz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. İklim ve coğrafya olarak dünyanın en güzel ülkesine sahibiz. Toplam 26 milyon hektar su yüzey alanımız var.” diye konuşan Erdoğan, “Denizlerimizde 500 sularımızda 370 balık türü bulunuyor. Bunların da 100’ünün ticareti yapılıyor. Buralardan 253 bin dolaylı istihdam sağlanıyor. Her sene 600-700 bin civarında su ürünü elde ediyoruz.” dedi.

x