Ekrem İmamoğlu: Belediyeye 200 bin kişi iş başvurusu yaptı

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir televizyon kanalının sabah haberlerinde canlı yayına konuk olarak gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. İmamoğlu, göreve geldikten sonra geçen 100 günlük süreçte belediyeye 200 bin kişinin iş başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:
– Yüzde 9’luk enflasyon rakamı gerçekle örtüşmüyor. İlk 100 günde 200 bin kişi belediyeye iş başvurusunda bulundu. Ben insanlara adalet sözü verdim. Ben belediyeden partizanlığı atacağım dedim. Aynı görüşteki aynı giyimdeki insanları buraya dizmek bizim medeniyetimiz bu değil. Park yerlerinde size bilet kesenin kredi kartı tahsilatı yapan bir kadın olmasa oradaki erkeklere de çeki düzen verir.

“Yol yakınken bu yanlıştan dönün”

– 100 günde İstanbul’a mutluluk ve huzur geldi. Hamidiye Su’yu almaktan vazgeçenler var ne yazık ki. Ben gördükçe gülüyorum. Üzürken de seviniyorum. Hamidiye Su’yu satışları patlama yaptı. Avrupa da dahil olmak üzere , muazzam bir talep var.

– Haydarpaşa Garı ihalesine ilişkin konuşan İmamoğlu, “Burasını 16 milyon adı altına alınıyor. Biz burada kültürel açıdan verimli işler yapmak için alacağız. Şartnamede 20 milyon liralık dijital ekipman şartı aranıyor. İhaleye zor girilsin de ne için, neye göre tanımlanmış, hangi adres. Bakın bu basit bir şey değil. İhale konusunda kararlıyız, sonrasında hukuki mücadele konusunda kararlıyız. Yol yakınken İBB İstanbul halkı adına hukukun çerçevesinde bir kamu kurumu İstanbul halkına emanet edip bu işin sıhhatli bir şekilde yürümesine vesile olabilir. Olur bir hata yapmışlardır. Çağrı yapıyorum doğrusu budur yanlıştan dönün.

– İkinci toplantıya çağrılmadım. On binlerce toplanma alanımız var dendi. Bir de şu tarife çok üzülüyorum; bizim yaptığımız araştırma onların yaptığı araştırma. Biz, siz kim? AKOM, AFAD kim? Bunlar benim, bizim, sizlerin.

– Kağıthane çok kötü durumda. Gezilmiyor, sokaklarında dolaşılmıyor. Beş katlı binanın yerine 10 katlı yapmak, ne güzel ya. Böyle bir kentsel dönüşüm olmaz. Bu bunu fırsata çevirme. Kentsel yenileme ve güçlendirme odaklı bir kentsel dönüşüm reci. Biz yeşil alana ağırlık veriyoruz.

– 26 okul boşaltıldı, 19’u 99 depreminden sonra yapıldı ya. Bunun hesabını kim vermeli! Biz 5 yılda bu kentte deprem korkusunu büyük anlamda yenmiş olacağız.

x