Ernesto Che Guevara, öldürülmesinin 52. yılında anılıyor

- Yorumlar

Küba devriminin önderlerinden, Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara 52 yıl önce bugün Bolivya’nın La Higuera bölgesinde CIA ve ABD ordusu tarafından katledildi.

Dünyaca ünlü sosyalist devrimci önder Che, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin Rosario’da dünyaya geldi. Astım hastalığı yüzünden zorlu bir çocukluk geçiren Che, tıp eğitimi aldığı esnada arkadaşı Albetro Granadas ile Latin Amerika’da motosiklet turuna çıktı. Yolculuğu sırasında gözlemlediği sosyal adaletsizlik ve yoksulluk nedeniyle sosyalist fikirlerle tanışan Che, Meksika’da Fidel Castro ve arkadaşlarıyla tanışarak Küba devrimine dahil oldu.

Kısa sürede Küba devriminin önderlerinden biri haline gelen Che, devrimden sonra Küba’da La Cabana Kalesi Komutanlığı, Milli Tarım Reformu Enstitüsü Başkanlığı, Küba Milli Bankası, Sanayi Bakanlığı gibi çeşitli görevler aldı.

Che, daha sonra devrimin diğer ülkelere yayılması gerektiğini söyleyerek ülkeden ayrıldı. Bolivya’ya giden Che, 9 Ekim 1967’de CIA ve Amerikan Ordusu’na bağlı Özel Harekat Birlikleri tarafından yakalanarak yargısız infaz sonucu öldürüldü.

Che’nin bedeni ancak 1997 yılında gömüldüğü uçak pistinin altından çıkarılarak Küba’ya teslim edildi. Che’nin cenazesi ise, 17 Ekim 1997’de Santa Clara’da özel olarak hazırlanmış anıt mezara askeri törenle gömüldü.

x