Esenler’de cami mimarisi paneli düzenlendi

- Yorumlar

Cami mimarisi konusunda yeni fikirler oluşmasına katkı sağlamak amacıyla Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından düzenlenen panelde, Türkiye’nin önde gelen mimar, akademisyen ve bilim adamları cami mimarisi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi tarafından cami mimarisi konusunda yeni fikirler oluşmasına katkıda bulunmak için “Cami Mimarisi Paneli” düzenledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusu Elektrik Elektronik Fakültesi’nde düzenlenen panele; Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal ve çok sayıda davetli katıldı. Panel başlamadan konuşma yapan Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, cami mimarisi konusunda yeni fikirler oluşmasına katkıda bulunmak için böyle bir paneli düzenlediklerini söyledi. Prof. Dr. Bağlı’nın ardından konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “ Cami bizim hem hayatımızın merkezinde hem şehrimizin estetiğini ortaya koyan, hem düşünce eksenimizdeki estetiği ortaya koyan çok önemli mimari yapı olmakla beraber, aynı zamanda düşünce iklimimizi de yansıtmaktadır” dedi.

CAMİLER ŞEHRE KENDİ MÜHRÜNÜ VURUYOR

Camilerin her dönemde mimarileriyle şehre kendi mührünü vurduklarını belirten Göksu, camilerin yeni dönemde yeni anlayışlara, hangi estetiği ve duyguyu katacağının yeni mimarlar tarafından geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Göksu, “ Yeniden inşa edeceğimiz camilerimizde hem mimari estetiği hem de bu düşünce eserini yansıtan görsellerle şehirlerimize yeni bir ruh, yeni bir iklim kazandıracağız” dedi.

Göksu’dan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de bir konuşma yaparak panele ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

x