Sanal Eğitimle Gerçek Girişimci Olacaklar

- Yorumlar

Zeytinburnu Belediyesi öncülüğünde ve iş dünyası temsilcilerinin desteğiyle hayata geçirilen örnek bir proje olan ‘Meslek lisesi öğrencileri girişimci oluyor’ programı hayata geçirildi.

Zeytinburnu Belediyesi öncülüğünde ve iş dünyası temsilcilerinin desteğiyle hayata geçirilen örnek bir proje olan ‘Meslek lisesi öğrencileri girişimci oluyor’ programı hayata geçirildi. Türkiye’de ilk kez uygulanmaya başlanan bir yöntem ile lise çağındaki genç girişimci adaylarının sanal ortamda şirket kurup yönetme, pazarlama, alım satım yapma gibi pek çok hareketi yapabilmelerine imkan sağlayan program ile gençlerin geleceklerine yatırım yapabilmelerinin önü açılıyor. Projeye AB Bakanı Egemen Bağış ile Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın imza attı.

Avrupa Birliği (AB) Eğitim Fonları tarafından desteklenen proje Zeytinburnu Belediyesi bünyesinde hazırlanan 33 proje arasından seçildi. Belediyenin yanı sıra AB Bakanlığı, iş dünyasından MÜSİAD, Ulusal Ajans ve Milli Eğitime bağlı meslek liselerinin paydaş olarak katıldığı proje, meslek liseli öğrencilerin meslek sahibi olabilmesi amacıyla girişimcilik ruhu kazanmasının önündeki engelleri kaldırmayı amaçlıyor.

Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde yapılan törene katılan AB Bakanı Egemen Bağış, AB fonlarının Türkiye tarafından özellikle eğitim alanında yoğunlukla kullanımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin AB’nin eğitim fonlarından Almanya ve Fransa’dan sonra en fazla yararlanan ülke olduğunu belirten Bağış, projeyle geleceğe yatırım yapıldığını kaydetti. Bağış, “Sadece 2005’ten bu yana 350 binin üzerinde insanımız AB fonlarıyla Avrupa’ya eğitime gitti. 2011 yılında 44 bin insanımızı AB fonlarıyla eğitime göndermiştik. Arkadaşlarımızla oturduk, konuştuk, bu rakamı 55 bin yapalım. Azmettik. Başarılı olursak Avrupa’da fonunu kullanamayan ülkelerin fonlarını da biz alabilir dedik. Muazzam bir çaba ortaya koyduk. 55 bin bin hedefini yakalamakla kalmadık 2012’de 61 bine ulaştık” dedi.
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da gençlere bilişim şirketlerinin rakamlarını örnek göstererek bu alanda yapılacak yatırımların önemini anlattı. Dünyada bilişim firmalarının cirolarının ülkelerin ihracat rakamlarıyla yarıştığını kaydeden Aydın, “Dünyada bilişim ve teknoloji üreten pek çok büyük firma gençler tarafından kuruldu. Hatta öğrenciyken kuruldu. Şu anda 100 milyar dolar cirosu olan firmalar var. Bizim zamanımızda bilişim dersinde bizler bilgisayarı görmeden dersini alırdık.” dedi. Projenin imzaları Bakan Bağış ile Başkan Aydın tarafından atıldı.
18 aylık bir süre içinde İtalya, Almanya ve Türkiye’deki paydaşların verecekleri destekle, iş dünyası temsilcileri ve Türkiye’deki meslek okullarının katılımıyla programın yürütülmesi planlanıyor. Program içinde katılımcılar yani öğrenciler sanal ortamda A’dan Z’ye şirket kurup yönetecek. Sanal ortamda satışlar, marka pazarlama ve birçok iş dünyası gerekliliğini yerine getirecek. Öğrenciler bunu hem grup çalışmasıyla yapmış olacak hem de iş hayatında başarılı olmanın yollarını pratik yapmış olacak. İş simülasyon eğitimi adı verilen sanal bölüm aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olacak. Programa katılanlar bir şifre ve kullanıcı adıyla internetten kayıt yaptırarak oyuna dahil olacak. Projenin 270 bin euroluk kaynağı bulunuyor.

x