Kaldırımlardaki sarı çizgileri dekor mu sanıyorsunuz?

- Yorumlar

Görme engellilerin ulaşımının daha rahat ve güvenli olması için kaldırımlara çekilen sarı ve kabartmalı bantlar işgal altında. Pek çok yerde, belediyeler görme engelliler için sarı çizgi yapsa da, ya çizginin önüne elektrik direği dikiliyor, ya çizgiler ağaçların bulunduğu yerden geçiriliyor, ya da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptırdığı gibi kabartmalı yapılması gereken şeritlerin kabartması unutuluyor.

SARI ÇİZGİLER ÇİFT YÖNLÜ YAPILMALI

Görme engelliler için yapılan sarı şeritler, kaygan ve tek şerit olduğu için zaman zaman engelliler arasında çarpışmalar da görülüyor. Bu nedenle, görme engelliler şeritlerin gidiş- geliş çift yönlü olmasını talep ediyor.

Bir de bunlara, sarı şeritlerin ne işe yaradığı konusunda belediyelerin vatandaşları bilgilendirmemesi sorunu da eklenince, sarı şeritlerin üzerine masa sandalye atılıyor, ya da araba park ediliyor.

‘SARI ÇİZGİLER NE İŞE YARAR, BİLİYOR MUSUNUZ?

İzmir deki Kordon Rotaract Kulübü Üyeleri de, Alsancak semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenledikleri etkinlikte, görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için yapılan sarı çizgi işgallerine dikkat çekti.

Kaldırımdaki sarı çizgiler nedir, biliyor musunuz?’ yazılı pankartı açan grup üyeleri, görme engellilerin bastonlarıyla yürümesini kolaylaştıran sarı çizgi şeritlerinin önemini anlatan broşürleri halka dağıttı. Kordon Rotaract Kulübü Başkanı Avukat Nagihan Türkel, görme engellilerin, yürüme şeritleri üzerine park edilen araçlar, masa, sandalye gibi eşyaların konulması nedeniyle geçmekte zorlandıklarını belirterek, hem yetkilileri hem de vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

x