İHD Kartal’da tedavi altına alınan tutuklu için eylem yaptı

- Yorumlar

Türkiye’deki hapishanelerde, 202′si ağır olmak üzere en az 620 hasta mahpus bulunuyor. İnsan Hakları Derneği (İHD), hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna dikkat çekmek için birçok yerde eylemler yaptı.

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Galatasaray Lisesi önünde buluştu.

Etha’nın haberine göre, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz. Hasta tutsaklara özgürlük” pankartını açan İHD üyeleri, mumlarla “202″ yazdı. Eyleme, 18 Nisan’da serbest bırakılarak Kartal Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan hasta mahpus İsmail Aslan’ın oğlu Mahmut Aslan da katıldı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, “202 can, 202 yoldaş için buradayız. Hasta mahpusları düşman gören siyasi iktidara karşı buradayız” dedi. İsmail Aslan’ın oğlu Mahmut Aslan, konuşmakta zorlandı. Babasının 22 yıldır hukuksuz bir şekilde dört duvar arasında hapsedildiğini belirten Aslan, “Babam gibi daha nice insanlar var. Böyle bir devlet olmaz olsun. Kesinlikle bu haksızlığı kabul etmiyoruz. Babamın kalemini kıran savcı gelip babamdan özür dileyecek” dedi.

“Babamın çıktığına sevinemiyoruz” diyen Aslan, babasının sağlık durumunun çok ağır olduğunu belirtti ve ekledi: “Şimdi babamı almış olsak ne olacak, almamış olsak ne olacak. Yarın onu toprağa yollayacağız. Babam can çekişiyor.”

Hatice Onaran, hasta tutuklu ve hükümlülerin dilinden yazılmış açıklamayı okudu.

İzmir İnsan Hakları Derneği ise 18 Nisan’da 202 hasta mahpus için basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Konak eski Sümerbank önünde eylem yapılan eylemde, yere mumlarla “202″ yazdı.

x