CHP’li belediye başkanlarından ortak tepki

- Yorumlar

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul’daki CHP’li 12 ilçe belediyesi Swisotel’de ortak basın toplantısı düzenledi. Salıcı toplantının temel amacının CHP’li belediyelere son dönemde yapılan saldırılar olduğunu söyledi.

Oğuz Kaan Salıcı, “Şu anda bu 12 belediye başkanı arkadaşımız sosyal demokrat belediyecilik anlayışı çerçevesinde halkımıza hizmet vermeye çalışıyorlar “ diyerek, AK Parti’nin bundan rahatsız olduğunu dile getirdi. Maltepe Belediyesi’yle başlayan operasyonların Silivri, Sarıyer, Avcılar, Büyükçekmece, Kadıköy ve Adalar Belediyesi’yle devam ettiğini söyleyen Salıcı, “AK Parti’li belediyelere yapılmayan her şey muhalefetteki belediyelere yapılmakta. Özellikle CHP’li belediyelere ciddi bir saldırı söz konusu. Bizim belediye başkanlarımızın neredeyse tamamının cep telefonları dinlenmekte. Belediye başkanının halka hizmet etmekten başka görevi ve niyeti yok. Belediye başkanının telefonunu dinlemekten baskı altına almaktan, belediye çalışanlarını kameralar eşliğinden tutuklamaktan ve daha sonra da paşa paşa salıvermekte amaçlanan şey nedir? Amaçlanan şey CHP’li belediyeleri siyaseten itibarsızlaştırmaktır. Biz İstanbul İl Başkanlığı olarak, bu itibarsızlaştırma çabalarına karşı dimdik duracağız ve bunların sonuç vermemesi için elimizden geleni yapacağız “ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’li belediyeleri Alman vakıflarından para almak ve bunları terör örgütüne aktarmakla suçladığını hatırlatan Oğuz Kaan Salıcı, “Ne oldu? Türkiye – Almanya Mali İşbirliği Anlaşması’nın altında kendi imzası çıktı. Çoğunluğu AK Parti’li belediyeler tarafından alınmış olan kredilerin altında Hazine Müsteşarlığı’nın onayı çıktı. Resmi muhatap olarak Türk Belediyeler Birliği’nin başkanlığının kabul edildiği, o başkanın da Kadir Topbaş olduğu ortaya çıktı. Sayın Başbakan yalan yanlış bilgiler vererek, bazen kendisini trajikomik hale düşürme pahasına CHP’li belediyelerle 2014 yılında bir hesaplaşmaya giremeyeceğini görerek, önceden siyaseten hesaplaşma yoluna gitmeye çalışıyor “ diye konuştu.
Oğuz Kaan Salıcı, “Bizim belediyelerimizin hiçbirinin verilemeyecek hesabı yoktur. Eğer elinizde bir bilgi ve belge varsa bizim yargıdan kaçma gibi yaklaşımımız hiçbir zaman olmadı. Varsa elinizde bilgi ve belge buyurun getirin açıklayın biz de gereğini yapalım, ama elinizde bilgi belge olmadan belediye ve belediye başkanlarımıza yapacağınız saldırıların tamamının karşısında CHP örgütünce CHP’lileri bulacaksınız “ şeklinde konuştu.

CHP’li belediyelerin her gün inceleme altında olduğunu söyleyen Salıcı, “Normalde belediyelerimiz İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından bazen bir bazen de iki yılda bir incelemeye tabi tutulur. Bu 2009 seçimlerine kadar normal usuldü. Bugün Büyükçekmece Belediye Başkanımızın belediyesine 101. müfettiş geldi. İçişleri Bakanlığı veya İBB tarafından yönlendirilen müfettişlerin 101.’si bugün Büyükçekmece Belediyesi’nde göreve başladı. Bizim yapmış olduğumuz siyasetin sonucunda 2014 yılında bu belediyeleri tekrar kazanacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. Eğer gücünüz yetiyorsa gelin gücünüz varsa bizim belediye başkanlarımızı sandıkta yenin. Gelin CHP’yi 2014 yılında sandıkta yenin. Bizi siyasi saldırılarla müfettişlerle püskürtemezsiniz. Bunun karşısında CHP’lileri bir bütün olarak göreceksiniz” diye konuştu.
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise “Sokak hayvanları bakım merkezimiz var. Yaklaşık 5 bin köpek bakıyoruz. Bu merkezle ilgili neyi nasıl nerede yapıyorsunuz dediler. Yarın kendisiyle görüşeceğim. Bugüne kadar 101. müfettiş olduğunu söylediler. Belediye başkanı olarak 1974’ ten beri İstanbul yerel demokrasisinde görev yapıyorum. Son 5 yılda diktiğimiz diktikten sonra eğri çıkan ağaçların bile hesabını verdim vermeye de devam edeceğim. 39 yılımı İstanbul halkına verdim bundan sonra da vermeye devam edeceğim” diye konuştu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise bir örnek vererek, “Kadıköy Belediye Başkanı bugün bana selam vermedi deseniz bana müfettiş gönderirler. Olay buraya kadar geldi. Bende örnek çok fazla. Bunların hepsi de Danıştay’dan dönüyor. Danıştay’dan geçenler de yargıdan dönüyor. Bugüne kadar 100’ün üzerinde soruşturma geçiren bir belediye başkanının 1 gün bile mahkumiyet almaması neyin ifadesidir? Bu soruşturmaların gereksiz veya siyasi yapıldığı anlamındadır” dedi.

“CHP’li belediyelere yönelik soruşturmalar ve belediyelere yapılan baskınları” konu alan toplantıya Salıcının yanı sıra, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Yervant Özuzun, Silivri Belediye Başkanı adına İBB Meclis Üyesi Suna Göçengil yer aldı.

x