Dünya Çevre Günü Ümraniye Meydan’da düzenlenen şenlikle kutlandı

- Yorumlar

Ümraniye Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, çevre bilincini artırmak ve doğa duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla “Büyük, Küçük Hepimiz Çevreci Ümraniyeliyiz” sloganıyla, Ümraniye Meydan’da birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinliklerin yer aldığı bir “Çevre Şenliği” düzenledi.

Ümraniye Belediyesi, 5 Haziran ‘Dünya Çevre Günü’nde çocuklar ve gençlerin çevre bilincini arttırmak amacıyla Ümraniye Meydan’da; birçok atölye ve stantların yer aldığı kapsamlı bir “Çevre Şenliği” düzenledi. Etkinliğe Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce, Ak Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, STK temsilcileri, Muhtarlar, Ümraniye’de eğitim veren okul temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çevre bilincini arttırmak adına hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından söz alan Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Enver Sedat Çakıroğlu, “Günümüzde büyük önem verilen konulardan biri çevre duyarlılığı ve çevrenin korunmasıdır. 2005 yılında yürürlüğe giren ambalaj atıkları yönetmeliği ile ambalaj atıkları ıslak çöpten ayrılarak dönüşüm çalışmaları başlamıştır. Ümraniye Belediyesi olarak geri dönüşüm ve çevrenin korunması konularında bu tür etkinlikler ile karşınıza çıkmaktan büyük gurur duyuyoruz. Hamdolsun bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en başarılı ilçe Belediyesi’yiz. Bu başarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından En Temiz Şehir Yarışmasında birincilik ile tescil edilmiş bir başarıdır.” dedi. Çevre Koruma Müdürlüğü çalışmaları hakkında da kısa bilgi veren Başkan Yardımcısı Enver Sedat Çakıroğlu, şenliğe katılan herkesin Dünya Çevre Gününü kutlayarak, başta çevre duyarlılığı ile maddi ve manevi destek veren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Daha sonra söz alan Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce ise, “ Bizim kendi çocukluk dönemimizde, bu tür etkinliklerin yer olduğu programlar düzenlenmezdi. Hazırlanan bu alanda çocuklarımız bir farkındalık ile çevreye duyarlılık kazanıyorlar. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Bu hususta emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Çevre günümüz hepimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve katılımcılar, Milli Eğitime bağlı okullar arasında düzenlenen atık pil ve bitkisel atık yağ toplama kampanyasında dereceye giren okullara ödül ve plaket takdim ettiler. Destek ve katkılarından dolayı Şakire Hanım Uygulama Merkezine de bir plaket takdim edildi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen, Atık Malzemelerden Müzik Aleti Atölyesi, Hışır Naylondan Afiş Atölyesi, Güneş Saati Atölyesi, Güneş Ocağı Atölyesi, “Çatı Gezgini” ve “Arı” Model Uçak Atölyeleri ile Böcek İnceleme Atölyelerini gezen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve konuklar, atölyelerde yapılan etkinlikler hakkında bilgi aldılar. Programda evinden plastik, cam ve pil gibi geri dönüşebilen atıkları getiren çevrecilere, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait stantta 500 adet saksı çiçek ve bin adet sedir ağacı dağıtımı yapıldı. Dağıtımın başlangıcını yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, saksı çiçek ve sedir ağaçlarının bir kısmını kendi eli ile çevrecilere dağıttı. Kütüphane Müdürlüğü’ne ait stantta ise Bilge Çocukların atık malzemelerden oluşturduğu birbirinden güzel eserler çevrecilerle buluştu. Çevre Şenliğine destek veren Şakire Hanım Uygulama Merkezi’nin standında da öğrencilerin geri dönüşüm materyallerinden hazırladıkları resim sergisi ve tasarladıkları objeler katılımcılara sunuldu. Ümraniye Belediyesi Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyeleri de etkinliğe katılarak atölyelerde yapılan etkinliklere dahil oldular.

Program sonunda gerçekleştirilen “İklim Değişikliği ve Doğal Dengenin Bozulması” konulu bilimsel tiyatro ile çevreci çocuklar eğlenceli dakikalar geçirdi. Ümraniye Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne ait “EKO” adlı maskotu da çocuklara program boyunca çevre broşürü, kalem, balon ve top dağıtttı.

x