Perinçek’ten PKK’ya karşı açlık grevi yapan analara destek

- Yorumlar

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bugün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında evlatları PKK tarafından kaçırılan Diyarbakırlı anaların haftalardır süren eylemini değerlendirdi. Perinçek’in açıklamasında öne çıkan vurgular şunlardı:

· Analar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmadığını yapıyor. Bölücü terörü can evinden vuruyor. Terörün insan kaynağını kesiyor.”

· Analar bölücü terörü analıklarıyla yenilgiye uğratıyorlar. Analar, silah atmadan PKK’yı dize getirecek çözümü üretmişlerdir.”

· Anaların barış açılımı, ABD emperyalizminin açılımı değildir; Türkiye halkının barış açılımıdır. Halk, bölücü terör sorununa Kürt analarının mücadelesiyle el koymaktadır.”

Yürekli analar ve yüreksiz ilericiler

Diyarbakır’da analar, “Evlatlarımızı dağa vermiyoruz” diye PKK’ya karşı eyleme geçtiler. Anaların mücadelesine seyirci kalmak için, derhal gerekçeler üretildi. “Anaların arkasında dinci örgütler ve AK Parti var” dendi

Analar, ABD güdümlü bölücü teröre cesaretle başkaldırıyorlar. Bizim bir kısım Solcularımız ve İlericilerimiz, o anaların yanında yer alacak yürekten yoksunlar. Emperyalizme ve bölücülüğe karşı vatanın bütünlüğü diye bir dertleri yok. Ülkeye barışı getirmek diye bir sorunları yok.

Kürt anaları TSK’nın yapmadığını yapıyor

ABD güdümlü Barış Açılımı, PKK’ya bölgede otoritesini yayma ve silahlı güçlerini serbestçe geliştirme olanağı sağladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eli kolu bağlandı. Bu koşullarda Analar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmadığını yapıyor. Bölücü terörü can evinden vuruyor. Terörün insan kaynağını kesiyor.

Türkiye’de vatan bütünlüğünü ve barışı getirecek mücadele, ancak Kürdümüzün aktif katılımıyla kalıcı başarılara ulaşabilir. Bu vatan hepimizindir. Barış içinde kardeşçe yaşamak, bu topraklarda soluk alan her yurttaşın büyük özlemidir ve davasıdır.
Kürt sorunu Kürtsüz çözülmez

Türkiye’de Kürt sorununa tepeden bakan devletçi bir tavır eskiden beri vardır. Bu tavırda olanlar, Kürt sorununu Kürtsüz çözme anlayışındadırlar. Oysa Kürt sorunu Kürtsüz çözülemez.

Kürt sorunu, 1991 Körfez Savaşı’ndan bu yana, ABD emperyalizmine karşı mücadele sorununa dönüşmüştür. ABD’nin piyonu olan bölücü terörü etkisiz kılmak, Türküyle Kürdüyle bütün milletimizin önündeki yakıcı gündemdir. Bu mücadelede kimseye yasak koyamazsınız. Bu mücadelede olanlar, olmayanlardan daha ilerici, daha devrimci, daha vatansever konumlardadırlar. Bugün Diyarbakır’da eylemde bulunan Kürt anaları, kendisine “ilerici”, “solcu”, “Atatürkçü” gibi sıfatlar yakıştıranlardan o sıfatlara daha çok yakışan bir mücadele içindeler. PKK’ya meydan okudular ve “Evlatlarımızı bölücü teröre vermeyiz” diyorlar.

Barış için barışçı yoldan çözüm

İşte barışı getiren barışçı çözüm budur. Analar bölücü terörü analıklarıyla yenilgiye uğratıyorlar. Analar, silah atmadan PKK’yı dize getirecek çözümü üretmişlerdir.

Sorunun barışçı yoldan çözümünü isteyenler, analarla birlikte olmak durumundadırlar. Herkesin mevzisini laf değil, iş belirler.
Anaların barış açılımı, ABD emperyalizminin açılımı değildir; Türkiye halkının barış açılımıdır. Halk, bölücü terör sorununa Kürt analarının mücadelesiyle el koymaktadır.

x