Düğününden Bir Hafta Önce Felç Geçirip, Engelli Kalan Kadının İnanılmaz Hikâyesi

- Yorumla

Hepimiz gündelik hayatımızı sanki hiç hasta olmayacak, başımıza hiç kötü bir şey gelmeyecek hatta hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Bu yüzden de hayatta aslında hiç takılmamak gereken birçok ayrıntıya üzülüyor; hayatı kendimize dar ediyoruz.

Ancak hayatta öyle “an”lar vardır ki, sadece birkaç saniye tüm yaşamımızı sonsuza kadar değiştirebilir. Bir kişinin hayatında başına gelebilecek böyle çok az an vardır. Belki de hiç gelmez… Ancak o bir “an” insanın hayatındaki her şeyi değiştirebilir: Aile, gönül ilişkilerini, işini, mali durumunu, evini, giysilerini, bağımsızlığını…Kısacası akla gelebilecek her şeyi…

23 Mayıs 2010 tarihinde, Rachelle Friedman yaşadığı “an” da tam olarak böyleydi…
Rachelle Friedman birçoğumuz gibi, hayatı dolu dolu yaşamaya çalışan; hayalleri, mutlu bir hayat ve evlilik düşüncesi olan, işinde ve kariyerinde ilerlemek isteyen bir insandı.

Adsız

Rachelle 22 yaşında üniversiteden mezun olmayı, sonra nişanlanmayı, 24 yaşında evlenmeyi, 27 yaşında ise çocuk sahibi olmayı arzu eder.

Hayat istediği gibi gitmektedir. Müstakbel eşi Chris ile mezun olurlar, bir yıl içinde iyi birer iş bulurlar ve ilk evlerini satın alırlar.

Evlilik hayali de gerçekleştirmek üzeredir, evlilik hazırlığındadır.
Ancak 23 Mayıs 2010 tarihinde Rachelle’nin hayatı tamamen altüst olur…

df

Düğününden bir hafta önce, bekârlığa veda partisinde Rachelle’nin en iyi arkadaşı, güle eğlene arkadaşını havuza iter.

Başını havuzun dibine vuran ve boynu kırılan Rachelle çok ciddi bir omurilik sakatlanması yaşar.

İlk yardım ekibi geldiğinde ilk sorduğu soru “çocuk sahibi olabilecek miyim ?”, olur. “Evet” yanıtı ile bir nebze olsa da rahatlar.

Sonrasında Rachelle acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Göğüsünden aşağısı felç olur ve hayatının geri kalanını, yürüme engelli olarak geçirmek durumunda kalır.
Rachelle “neden ben”, diye sorduğu bir süreç yaşar. Kolayca hayata küsebilecekken, o pozitif bir tutum ve azimle hayatta ilerlemeye karar verir.

fdsfdsf

Yaşadığı kazadan sadece 13 hafta sonra, tekerlekli sandalye ile rugby, el bisikleti ve hatta engelliler için özel olarak tasarlanmış sörf ile spor yapmaya başlar.

Rachelle dalgaların tadını çıkarırken…

fdsf

19 yaşında tanıştığı ve “âşık” olduğu Chris ile planları biraz ertelense de evlenirler.

ewfwf

Chris olay günü babasıyla birlikte kamp yapmaktadır. Trajik olayın akabinde hemen nişanlısının yanına gelir. Chris bu olayın ardından, Rachelle’den ayrılmayı düşünmez. Aksine ona olan bağlılığı güçlenir.

Rachelle’nin mutluluğu görülmeye değerdir.

ggr

Düğünden kareler (1)

dfvs

Düğünden kareler (2)

ggg

Düğünüyle birlikte Rachelle büyük bir medya ilgisi ile karşılaşır.

cc

Herkes hikâyesini, azmini ve kararlığını merak ve takdir eder. The Today Show, Headline News, MSNBC, VH1, Inside Edition, Cosmopolitan gibi yayın kuruluşları ve programlar hikâyesini haberleştirir.

Medya ilgisinden dolayı ilk yıl zor geçer. Her şey rayına oturmaya başladıktan sonra “ciddi” biçimde çocuk sahibi olmayı düşünürler.

ko

Fakat sağlık durumundan ötürü bazı zorluklar vardır. Kullandığı birtakım ilaçlar hamile kalmasını, kalsa bile kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı açısından tehlikeli olabilecek niteliktedir.

Bu tehlikeden dolayı, alternatif fikirler düşünürler ve “taşıyıcı annelik” seçeneğinde karar kılarlar. Çiftin yakın arkadaşları Laurel, onlar için taşıyıcı anne olmayı kabul eder.

dfds

Doğuma az bir süre kala…

Ailenin yeni üyesi gelmiştir: Minik Kaylee aralarına katılır!

caca

Elbette Rachelle’nin engelinden dolayı, sorumluluk daha çok Chris’in üzerindedir ancak bu koca yürekli adam üstesinden gelir.

Rachelle engeline ve sorumluluklarına rağmen, ayrıca motivasyon alanında çalışan bir yazar ve konuşmacı olur.

zzzz

Tüm bunlardan sonra Rachelle kendine yeni bir hedef daha koyar: Engelli insanların da “güzel” ve “seksi” olabileceklerini göstermek ister.

ddd

Bunu ispatlayabilmek adına iç çamaşırı modelliği yapar.

fffff

Fotoğraflarını #whatmakesmesexy hashtag’i ile paylaşır. Fotoğraflar büyük bir ilgi ve beğeni toplar. Sosyal medyada da epeyce paylaşılır.

Rachelle bunu yapma amacını şöyle açıklar: “Medyada ve toplumda engelli insanların güzel ve seksi olamayacağı ve aseksüel oldukları gibi bir düşünce var. Bu düşünceyi değiştirmek istedim. Bizler cinselliği yaşayabilen varlıklarız.”

kkk

Rachelle başta diğer engelli insanlar olmak üzere herkese de bedenlerini kabul etmeleri, sevmeleri ve ondan utanmamalarını öğütler.

ww

Rachelle başka insanlara, kendilerine verilen her gün en iyi şekilde değerlendirmeleri için ve başkalarına ilham olmak umuduyla öyküsünü yaymayı âdeta misyon haline getirir.

rrrr

Ve bizlere şunu der: “Önemsiz şeyler üzerinde zaman kaybetmeyin. Hayatınızı “pozitif” anlar ile tanımlayın “negatif” anlar ile değil.

1

2

3

Biz de Rachelle’ye inanılmaz azmi, kararlığı, pozitifliği için tebrik ediyoruz. Ayrıca hem kendisine hem eşine hem de taşıyıcı annelik sorumluluğunu üstlenen arkadaşlarına da ilham veren hikâyeleri ve güzel yürekleri için çok teşekkür ediyor, mutlulukları daim olsun diyoruz. ???

5

x
Yorumlar