Mercanlara Kurbağalıdere tehdidi

- Yorumla

Kurbağalıdere’nin balçığı Adalar’ın mercanlarını tehlikeye atıyor.

Islah çalışmalarına nihayet başlanan Kurbağalıdere’nin tabanındaki balçığın Adalar’ın açığına bırakılmaya başlaması üzerine uzmanlardan uyarı geldi: Marmara Denizi’nde mercanlar yok olacak.

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre, Adalar’ın derinliklerinde sadece Akdeniz’de görülen mercan topluluklarının yaşadığını belirten İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Nur Eda Topçu Eryalçın, “Yoğun balçık çökelmesi devam ederse, Prens Adaları’nın çevresinde hiçbir mercan türü hayatta kalamaz” dedi.

‘Birçoğunun öldüğünü belirledik’
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tepkiler üzerine Marmara Denizi’ne boşaltımı durdursa da taşınmış bulunan balçık, şimdiden mercanları olumsuz etkilemeye başladı.

Mercanların deniz ekosisteminde çok önemli olduğunu vurgulayan Eryalçın, “Özellikle iki tür mercan derin denizde yaşamasına rağmen Marmara’da sığ sularda ve kısmen bol bulunuyor. Yani Akdeniz’de 50 metrede gözlenen mercan türleri Marmara denizinde 20 metrelerde yaşıyor. İtalya ve Fransa kıyılarında çok ender olarak ve çok derinlerde görülen ‘çalı mercanı’ bile Adalar’ın çevresinde bulunuyor” diye konuştu.

Denizdeki fazla balçığın mercan topluluklarının üzerini kaplayarak yol olmasına neden olduğunu kaydeden Eryalçın, “Nefes alamayan ve beslenemeyen mercan dokularını kaybederek ölür. Birkaç hafta önce Balıkçı Adası ve Yassıada’daki mercan topluluklarına yaptığımız dalışlarda bu örtülme ve tıkanmanın başladığını, birçoğunun öldüğünü belirledik. Bu yoğun balçık çökelmesi Prens Adaları kıyılarında devam ederse, ne yazık ki hiçbir mercan türü hayatta kalamaz” dedi.

x
Yorumlar