Cizre’de yasağın ardından ilk kareler

Günlerdir süren sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı Cizre’den Radikal muhabiri İdris Emen’in objektifine yansıyanlar.

Cizre’de 9 gün süren sokağa çıkma yasağı ve iletişimin kopmasının ardından bu sabahtan itibaren ilçedeki durum ortaya çıkmaya başladı.

Cizre’de sokağa çıkma yasağı bu sabah kaldırıldı. Şehirde çatışmalar nedeniyle defnedilemeyen cenazeler evlerde tutulurken, yaralılara da halen sağlık hizmeti ulaştırılamıyor. Nusaybin, İdil, Silopi ve Şırnak’tan günlerdir yürüyerek Cizre’ye gelmeye çalışanlar da şehir merkezine girebildi.

d737b1f0c10e641d

Şehir merkezinde günlerdir süren çatışmaların izleri her sokakta, evde ve işyerlerinde görülebiliyor. 10 günü bulan çatışma sürecinde hayatını kaybedenlerin cenazesi hâlâ evlerde, yaralılar ise ambulanslar hizmet vermediği için hastaneye gidemiyor kendi imkanları ile tedavi olmaya çalışıyor.

851ce40d2ba81179

Cizre’de elektrik ve su hiç yok, telefon bağlantısında da büyük sıkıntı yaşanıyor. Yasağın kalkmasının arından insanlar hayatını kaybeden ve yaralananların ailelerini ziyaret ediyor.

51a0d362e76507d3

Dün akşam çatışmalar sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Mehmet Emin Açık’ın cenazesi halen evde tutuluyor. Babasının ölümüyle ilgili Radikal’e konuşan Şahin Açık, “Babam dün fenalaştı, telefon hattı çalışmadığından ambulansı arayamadık, aracımız olmasına rağmen çatışmalar nedeniyle biz de götüremedik” dedi.

cfe8e982b0b88aef

Bahattin Yeşil ise evde yemek yedikleri sırada evlerinin tarandığını ve kurşunlardan oğlu ve geliniyle birlikte yaralandıklarını söyledi. Yeşil olayı ve şu anki durumlarını şöyle anlattı, “Bir kurşun göğüs altıma, bir kurşun bacağıma, bir kurşun oğlumun bacağına geldi. Bir kurşun da gelinimin kolunu sıyırdı. Kendi imkanlarımızla kanamayı bastırmayı başardık. Halen gidemiyoruz ambulansa ulaşamıyoruz.”

f1fb4aeedfba8658

858e6a17eae43a45

fe59b531054c0595

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar