DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’ den grev ve yas kararı!

- Yorumlar

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB katliamı protesto etmek için 2 günlük genel grev, 3 günlük yas ilan etti.

Miting Tertip Komitesi’nden açıklama

Ankara’da yaşanan katliam sonrasında Miting Tertip Komitesi bir açıklama yapıyor.

2015-10-10_2

Miting öncesi yaşanan patlamaya ilişkin Miting Tertip Komitesi, TTB’de bir basın toplantısı düzenliyor.

Açıklamadan başlıklar şöyle:

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Ankara’daki patlama sonrası yaptıkları basın açıklamasında grev ilan ettiklerini duyurdu. Açıklamada “Ölen arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için üç gün yastayız/12-13 Ekim’de grevdeyiz!” denildi.

Buraya gelenlerin tek bir ortak talebi vardır diyen KESK başkanı Lami Özgen “barış hemen şimdi diyenleri katlettiler, ancak savaşı durdurmak için mücadelemiz devam edecek” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise “Biz bu katliamlara yabancı değiliz. ! Mayıs 77 Taksim, Maraş ve Sivas katliamları, geçtiğimiz aylarda Diyarbakı ve Suruç’ta da gördük. 20 gün önceden tüm izinleri alınmış bir mitinge, bize güvenip de buraya gelen arkadaşlarımızı kaybettik. Bu faşit AK Parti iktidarından, bu katliamcı gelenekten hesap soruluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz, gelişmelerin takipçisi olacağız” dedi.

TTB Başkanı Beyazıt İlhan:

Acı bir gün yaşıyoruz. Ülkenin dört bir yanında gelenlerle birlikte Valilik’ten izni alınmış bir miting yapacaktık. Türkiye tarihinin en büyük katliamlarından biri. Yastayız.

Emek, barış ve demokrasi taleplerimizi haykırmak için gelmiştik. Sarayın saltanatı uğruna kan dökenlere dur demek için gelmiştik.

Türkiye’nin göbeğinde, binlerce polisin gözü önünde bomba patlattılar. Şu ana kadar belirlediğimiz 86 yurttaşımız hayatını kaybetti. Katilleri tanıyoruz, katiller 7 Haziran’da diktatörlük hevesleri kursağında kalanlardır.

x