İBB banka mı kuruyor?

- Yorumlar

İBB banka kurmaya hazırlanıyor. Adı banka olmasa da, 6493 sayılı Kanun kapsamında kurulacak şirket bankacılık faaliyeti yürütecek.

Mehmet Demirkaya / Yurt – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) banka kurmaya hazırlanıyor. Adı banka olmasa da, 6493 sayılı Kanun kapsamında kurulacak ve bankacılık faaliyeti yürütecek olan şirket, Merkez Bankası gözetiminde olacak. İBB’ye bağlı 28 şirketin her türlü bankacılık faaliyetinin, yeni kuruluş üzerinden yapılacağı belirtildi. İBB, İSKİ ve İETT personeline kredi sağlanması da yeni kuruluşun görevleri arasında olacak.

Bir nevi bankacılık faaliyeti ya da paralel bankacılık olarak da adlandırılabilecek, 6493 sayılı ‘Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’ 2013 yılında çıkartılmıştı. İBB bu kanundan yararlanmak için hareket geçti. İBB’nin 28 şirketinden biri olan BELBİM (İstanbul Belediyeler Bilgi İşlem San. Ve Tic. A.Ş) bu amaçla hazırlanıyor. Öncelikli olarak şirketin adı ‘BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş’ olarak değiştirildi. Bankacılık faaliyeti yürütmesi planlanan BELBİM A.Ş’nin hisseleri İBB, İSKİ, İETT, İGDAŞ ve çok küçük miktarda olmak üzere İSBAK A.Ş’ye ait. En çok hisse ise İSKİ’de. BELBİM’in son genel kurulunda alınan kararda şöyle deniyor:

Yeni bir banka doğuyor
“Şirketin 6493 sayılı Kanun kapsamında faaliyet göstereceği alanlarla ilgili olarak mevzuat uyarınca gerekli faaliyet izinlerinin alınması amacıyla gereken tüm işlemleri yapmak, faaliyet izni alınması akabinde 6493 sayılı Yasa kapsamındaki faaliyetlere başlayıncaya kadar mevcut iş ve sözleşmeleri devam ettirmek ve bu konuda gerekli tüm alımları gerçekleştirmek, faaliyet izinlerine engel teşkil edecek iş ve sözleşmeleri ise devir veya tasfiye etmek hususlarında yönetim kuruluna yetki verilmesine oybirliği ile karar verildi”.

Yapılamayacak işlemler
Söz konusu bankacılık faaliyeti ile nakit hiçbir işlem yapılamıyor. Bütün işlemler elektronik ortamda yürütülüyor. Kuruluş bünyesinde kanun gereği alıcıya nakit ödeme yapılamıyor, nakit toplanamıyor, yine nakit olarak döviz alım-satımı yapılamıyor. Yine yasaya göre, elektronik ortamda gerçekleştirilen hesap işletimi, havale, ödeme işlemleri, para transferleri, ve fatura ödemelerine aracılık hizmetleri gerçekleştirilebiliyor.

1999’daki Akbil Skandalı’nda neler olmuştu?
İBB’nin elektronik bankacılık işine soyunması, akıllara Akbil skandalını getirdi. 1999’da İBB’de patlak veren skandal ile, özellikle ulaşımda kullanılan akbil üzerinden farklı yerlere para aktarıldığı iddia edilmişti. 28 Nisan 1999 tarihli Hürriyet gazetesinde yer alan bir haberde Akbil olayı, bir yetkilinin ağzından şöyle anlatılmıştı. “AKBİL’in kullanıldığı otobüs, tren, tramvay, deniz otobüslerinde sayaç bulunmaması nedeniyle, istatistik hiçbir veri olmadan bilgisayar ekranlarına yansıyan gelirin tamamı, belediyenin hesaplarına yansımıyor. Paranın büyük bir bölümü kayda sokulmayarak, belediye ile iş yapan şirketlerin hesabına kaydırılıyor. Bu para aynı şirketler kanalıyla, önce yandaş şirketler üzerine aktarılıyor. Daha sonra para asıl kasada toplanıyor.” ​

x