Belediye kaçak yapılara af getirdi

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, basit bir plan notunun kapsamını genişleterek kaçak yapılara af çıkardı.

Özlem GÜVEMLİ / İSTANBUL / Sözcü – İstanbul’da kaçak durumda olan birçok hastane ve okulun bodrum katlarına örtülü imar affı getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü, sektörü teşvik etmek için turizm tesislerinin bodrum katlarının toplam inşaat alanına dahil edilmemesi için teklifte bulundu. Bu teklife özel sağlık, eğitim ve kültürel tesis alanları da eklenerek çoğu kaçak durumdaki bodrum katlarına sessiz sedasız af çıkarılmış oldu.

“TURİZMİ TEŞVİK EDELİM”
İstanbul’da son 10 yılda yapılan özel hastanelerin yüzde 90’ının bodrum katları kaçak durumdaydı ve milyonlarca dolarlık rant yaratıyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Mayıs 2015 tarihli oturumunda Şehir Planlama Müdürlüğü’nün turizm tesis alanlarına ilişkin plan notu teklifi oylandı.
Müdürlük, İstanbul’un hem tanıtımında hem de ekonomide önemli bir paya sahip olan turizm tesislerinde diğer kullanım ve ticari fonksiyonlardan farklı olarak ihtiyaç duyduğu kongre salonu, sergi salonları, yüzme havuzu, balo salonları, spor merkezi, yemek salonu gibi pek çok ortak kullanım alanının o tesisi ayrıcalıklı bir noktaya getireceğine dikkat çekti.

BODRUMLAR EMSAL DIŞI KALSIN
Turizm tesislerinin niteliklerinin ve kapasitelerinin artırılarak dünya metropolleri ile yarışır bir konuma gelmesi gerektiği belirtilerek “Bu nedenle İstanbul genelindeki planlanan turizm tesis alanlarında ortak kullanım mahallinde tanımlanan kullanımların toplam inşaat alanından hariç tutularak teşvik edilmesi öngörülmektedir” denildi.

ÖZEL HASTANE VE OKUL EKLENDİ
Turizm tesislerindeki bodrum katları inşaat alanına dahil edilmeyerek ekstra kat çıkma olanağı tanıyan teklifi değerlendiren İmar ve Bayındırlık Komisyonu öneriye yaptığı küçük bir ilave ile tasarıyı bir adım ötesine taşırak gizli bir imar affına çevirdi. Komisyon, plan notu ile turizm tesis alanlarının bodrum katlarında düzenleme yapılmasının amaçlandığı ancak benzer sorunların özel sağlık, özel eğitim ve özel sosyal kültürel tesis alanlarında da yaşandığının tespit edildiğini kaydetti.

7 metreye kadar izin çıktı
TURİZM tesislerini desteklemek için gündeme getirilen düzenlemeyi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nu yeniden düzenledi.

Komisyon plan notunu “Turizm tesisi, özel sağlık tesisi, özel eğitim tesisi, özel sosyal kültürel tesisi binalarında 1. ve 2. bodrum katlarda yapılan konferans salonu, toplantı salonu, tiyatro, müze, sanat galerisi, teknik odalar, personel soyunma-giyinme odaları, personel yemekhanesi, tesis yönetimi ile ilgili idari birimler, spor merkezi, spa, yüzme havuzu, kütüphane, mescit, yemek salonu, balo salonu, ameliyathane, morg, laboratuvar, görüntüleme merkezi, yoğun bakım ünitesi, temizlik odaları vb. birimler yapılabilir, emsale dahil değildir. Zemin kat yüksekliği 7 metreye kadar yapılabilir” şeklinde değiştirmiş oldu.

TBMM gibi hareket etti
İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporu CHP’lilerin muhalefetine rağmen kabul edildi. Turizm tesislerine teşvik etmek için hazırlanan plan notu İstanbul’un dört bir yanında yükselen özel hastane ve okulların kaçak durumdaki bodrum katlarını imar affı getirmiş oldu. İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “İstanbul’da son 10 yılda yapılan özel hastanelerin yüzde 90’ının bodrum katları kaçak durumdaydı.

Milyon dolarlık rant yaratan kaçak bodrumlar artık kılıfına uyduruldu. İmar affı artık kanunla değil meclis kararı ile yapılır hale geldi. İBB kendini TBMM yerine koyuyor. Zemin kat yüksekliği 7 metreye çıkarılarak yüksekliğe tecavüz edenler de kurtarıldı” dedi. Sağ, notun planlara işlenmesi için şu an 5 ilçede 11 plan değişikliğinin askıya çıktığını da söyledi.

x