Domuz Gribi belirtileri ve korunmanın yolları

H1N1 virüsü olarak da bilinen domuz gribi, normal gribe benzer semptomlara neden olan nispeten yeni bir grip virüsü türüdür. Domuzlardan kaynaklanır, ancak öncelikle insandan insana yayılır.

Domuz gribi, ilk kez insanlarda keşfedildiğinde ve bir pandemi haline geldiğinde 2009 yılında gündemde yer buldu. Pandemiler, tüm dünyada veya aynı anda birden fazla kıtada insanları etkileyen bulaşıcı hastalıklardır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ağustos 2010’da H1N1 salgınının bittiğini ilan etti. O zamandan beri, H1N1 virüsü normal bir insan gribi virüsü olarak biliniyor. Diğer grip türleri gibi grip mevsiminde yayılmaya devam ediyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından her yıl geliştirilen grip aşısı genellikle bir tür H1N1 virüsüne karşı bir aşı içerir.

Diğer grip türleri gibi, H1N1 de oldukça bulaşıcıdır ve insandan insana hızla yayılmasına izin verir. Basit bir hapşırma havaya binlerce mikrop yayılmasına neden olabilir. Virüs, masa ve kapı kolları gibi yüzey alanlarında oyalanarak alınmayı bekleyebilir.

Domuz gribi ile baş etmenin en iyi yolu onu önlemektir. El sterilizasyonu, virüsün yayılmasını durdurmak için önemlidir. Enfekte insanlardan uzak durmak, kişiden kişiye bulaşmayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

Domuz gribi risk faktörleri ve riskli gruplar

İlk ortaya çıktığında, domuz gribi en çok 5 yaş ve üstü çocuklarda ve genç yetişkinlerde görüldü. Bu alışılmadık bir durumdu çünkü çoğu grip virüsü enfeksiyonu yaşlı yetişkinlerde veya çok gençlerde komplikasyon riski daha yüksektir. Günümüzde domuz gribine yakalanma risk faktörleri, diğer grip türleriyle aynıdır. Domuz gribine yakalanmış çok sayıda insanın bulunduğu bir bölgede vakit geçirirseniz en büyük risk altındasınız.

Bazı insanlar domuz gribine yakalanmışlarsa ciddi şekilde hastalanma riski daha yüksektir. 65 yaş üstü yetişkinler, 5 yaşın altındaki çocuklar, uzun süreli aspirin (Bufferin) tedavisi alan genç yetişkinler ve 19 yaşın altındaki çocuklar, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler (AIDS gibi bir hastalık nedeniyle), hamile kadın, astım, kalp hastalığı, diabetes mellitus veya nöromüsküler hastalık gibi kronik hastalıkları olan kişiler riskli gruplardır.

Domuz gribinin nedenleri

Domuz gribine, genellikle sadece domuzları etkileyen bir grip virüsü türü neden olur. Bit veya kenelerle bulaşabilen tifüsün aksine, bulaşma genellikle hayvandan insana değil insandan insana gerçekleşir.

Doğru pişmiş domuz ürünlerini veya domuz eti yemekten domuz gribi kapamazsınız. Domuz gribi çok bulaşıcıdır. Hastalık tükürük ve mukus parçacıkları yoluyla yayılır. İnsanlar bunu şu şekilde yayabilir: hapşırma, öksürme, mikrop kaplı bir yüzeye dokunmak ve sonra gözlerine veya burunlarına dokunmak.

Domuz gribinin belirtileri

Domuz gribinin semptomları, normal grip belirtilerine çok benzer.

 • Titreme
 • Ateş
 • Öksürme
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Vücut ağrıları
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma

Domuz gribinin teşhisi

Doktorunuz vücudunuzdan sıvı alarak teşhis koyabilir. Örnek almak için doktorunuz veya hemşire burnunuzu veya boğazınızı temizleyebilir.

Eküvyon, belirli virüs türünü tanımlamak için çeşitli genetik ve laboratuvar teknikleri kullanılarak analiz edilecektir.

Domuz gribinin tedavisi

Domuz gribi vakalarının çoğu tedavi için ilaç gerektirmez. Gripten tıbbi komplikasyonlar geliştirme riski altında değilseniz bir doktora görünmenize gerek yoktur. Belirtilerinizi hafifletmeye ve H1N1’in diğer insanlara yayılmasını önlemeye odaklanmalısınız.

Domuz gribinin tedavisi için iki antiviral ilaç önerilir: oral ilaçlar oseltamivir (Tamiflu) ve zanamivir (Relenza). Grip virüsleri bu ilaçlara karşı direnç geliştirebildiğinden, genellikle gripten kaynaklanan komplikasyon riski yüksek olan kişilere ayrılmıştır. Genelde sağlıklı olan ve domuz gribine yakalanan kişiler, enfeksiyonla kendi başlarına savaşabilecekler.

Bu makalede kullanılan kaynaklar arasında CDC’nin Grip Mevsimi ile ilgili açıklaması, Mayo Clinic’nin H1N1 tedavisi ve ilaçlar hakkındaki makalesi kaynak olarak kullanılmış ve tıp alanındaki uzman bilgiler bu kaynaklardan alınmıştır.

Domuz gribi semptomlarının hafifletilmesi

Domuz gribi semptomlarını hafifletmek için bol bol dinlenin. Bu, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmaya odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Susuz kalmayı önlemek için bol su ve diğer sıvıları tüketin. Çorba ve meyve suları, vücudunuzu kaybedilen besin maddelerinden doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi belirtiler için reçetesiz satılan ağrı kesiciler alın.

Şiddetli domuz gribi vakaları ölümcül olabilir. Ölümcül vakaların çoğu, HIV veya AIDS gibi kronik tıbbi rahatsızlıkları olanlarda görülür. Domuz gribi olan kişilerin çoğu iyileşir ve normal bir yaşamlarına geri dönebilirler.

Domuz gribinden korunma yöntemleri

Domuz gribini önlemenin en iyi yolu, her yıl grip aşısı yaptırmaktır. Domuz gribini önlemenin diğer yolları şunlardır:

 • Elleri sabun veya el dezenfektanı ile sık sık yıkamak
 • Burnunuza, ağzınıza veya gözlerinize dokunmama (Virüs, telefon ve masa üstü gibi yüzeylerde hayatta kalabilir.)
 • Hastaysan işe veya okula gitmemek ve evde kalmak
 • Domuz gribi mevsiminde büyük toplantılardan kaçınmak

Grip mevsiminde halk sağlığı uzmanlarının tavsiyelerine uymak veya kalabalıktan kaçınmak önemlidir. Bu öneriler Sağlık Bakanlığı, DSÖ, Türk Tabipler Birliği veya diğer devlet kamu sağlığı kurumlarından gelebilir.

Grip mevsimi yıldan yıla değişir, ancak Türkiye’de genellikle Ekim ayında başlar ve Mayıs ayına kadar devam eder. Nezleye yakalanmak yılın herhangi bir zamanında mümkün olsa da, genellikle Mart ve Ocak ayında zirve yapar.