Nedret Selçuker 13 Mart’ta Kartal’da anılacak

- Yorumla

Radyo ve televizyon alanındaki ilk devlet sanatçısı Nedret Selçuker, ölümünün 8. yılında Kartal’da anılacak.
Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı, 13 Mart 2016 Pazar günü saat 15:00’te Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Şefika Keskin ve Nilgün Karabiber’in sunumuyla gerçekleşecek anma programında Ulvi Kırımlı, Özlem Kırımlı, Nezih Karabiber, Ahmet Selçuk İlkan ve Emin Aydın sahne alacak.

Nedret Selçuker Kimdir?

Nedret Selçuker, 1938 yılında Bursa’da doğdu. Üsküdar Paşakapısı Ortaokulu ve Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesini bitiren Selçuker, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Gazetecilik, ardından İstanbul Radyosu’nda spikerlik yapan Selçuker, duru Türkçesi ve okuduğu şiirlerle dinleyicilerin beğenisini topladı. Necdet Selçuker, dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol’un önerisi üzerine öğretmenlere diksiyon dersi de verdi.

Yunus Emre şiirlerini de seslendiren Selçuker, ekranların ve mikrofonların ‘altın sesi’ unvanıyla anılıyordu. Nedret Selçuker’e, Türk sanatına yaptığı değerli hizmet ve sanatçı kişiliği dolayısıyla, dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın teklifi ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in onayıyla ‘Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı’ unvanı verildi. Selçuker, radyo-Tv alanında bu unvanı alan ilk isim oldu.

x
Yorumlar