‘Cumhuri̇yeti̇n İlk Sedası’ Kartal’da sahnelendi̇

- Yorumlar

Kartal Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Aydınlar Ocağı’nın ortak girişimi ile Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ‘Cumhuriyet’in İlk Sedası’ adlı tiyatro oyunu sahneye konuldu. Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Azerbaycan İrevan Devlet Dram Tiyatrosu’nun sahnelediği oyun, seyircinin beğenisini kazandı.

Oyunun sahnelenmesinin ardından Kartal Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Tirgil sahneye çıkarak Azeri yetkililer ve oyunculara çiçek takdim etti. Aydınlar Ocağı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek’in de bir konuşma yaptığı etkinliğe, Kartal Belediyesi Meclis üyesi Yusuf Altay, Başkan Danışmanı Haydar Oğuz ve merhum general Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir de katıldı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Azerbaycan İrevan Devlet Dram Tiyatrosu tarafından sahnelenen tiyatro oyunu, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması ile başladı. Azerbaycan’dan gelen misafirlerin yanı sıra Kartallı vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği tiyatro oyunu seyirciler tarafından ayakta alkışlandı. Atatürk’ün yanı sıra Kazım Karabekir Paşa ve dönemin bazı önemli şahsiyetlerinin canlandırıldığı oyunda, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluş aşamalarından önemli anlar sahnelendi.

Yaklaşık 2 saat süren oyunun ardından hem Azeri yetkili ve oyunculara hem de Aydınlar Ocağı yetkililerine teşekkür eden Kartal Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Tirgil, çiçek takdim etti. Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının açıldığı ve kardeşlik vurgusunun yapıldığı tiyatro oyununa merhum Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir de katıldı. Babasını canlandıran Azeri oyuncu ile karşılaşınca duygulanarak gözyaşı döken Timsal Karabekir, emeği geçen herkese teşekkür etti.

x