Oğuzhan Özyakup Ajax’a Mı Transfer Oldu?

- Yorumlar

Sezon başında Arsenal’den transfer edilen Oğuzhan Özyakup, ligin ilk haftalarında oynama şansı bulamadı. Ancak formayı kaptıktan sonra da hem Samet Aybaba’nın vazgeçilmezi oldu, hem de taraftarların gönlünde taht kurdu. Müthiş bir çıkış yakalayan 20 yaşındaki futbolcu, Ajax’ın da dikkatini çekti.

Fanatik’in haberine göre yıldız oyuncusu Christian Eriksen’i Avrupa’nın büyük bir kulübüne satmaya hazırlanan Ajax, bu oyuncunun yerini Oğuzhan Özyakup’la doldurmak istiyor.

Bu nedenle başarılı orta saha oyuncusunu yakın takibe aldılar. Birçok maçını izleyip, çok iyi bir çıkış yakaladığını gördüklerinden, transfer için kolları sıvadılar. Hollanda ekibinin teknik patronu Frank de Boer, transfer için 6 milyon Euro’yu (14 milyon TL) gözden çıkardı. Beşiktaş, sezon başında genç yıldızı 500 bin Euro’ya transfer etmiş ancak sözleşmesine, “Bir dahaki satışın yüzde 25’i Arsenal’e ödenecek” maddesi konulmuştu.

Alkmaar’da yetişti

Hollanda Zaandam’da doğan Oğuzhan Özyakup, ülkenin önde gelen takımlarından AZ Alkmaar’ın alt yapısından yetişti. 2008 yılında Arsene Wenger’in isteğiyle Arsenal’in U18 takımına transfer oldu. 4 sene boyunca U18 ve U21 takımlarında forma giydi. Ajax’ın Oğuzhan’ı ısrarla transfer etmek istemesinde, Hollanda vatandaşlığının bulunmasının da etkisi var.

x