Toplu taşıma araçları mikrop saçıyor

- Yorumlar

İstanbul’da her gün milyonlarca insan toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Bu araçların hijyeni ise tartışma konusu. Yolcuların oturduğu koltuklar, tutundukları demirler ve tutamaklar adeta mikrop saçıyor. Koltuklar, demirler ve tutamaklar kir pas içindeyken İETT yetkilileri araçların her gün temizlendiğini ifade ediyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil toplu taşıma araçlarının günde en az 2 kere dezenfekte edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bozkurt, vatandaşları da uyararak, “Kişilerin kendilerini koruması için el hijyenine dikkat etmeleri, araçtan indikten sonra el yıkamaları veya el dezenfektanı kullanmaları, bağışıklık sistemi yetersiz olanların ise maske kullanmaları gerekir.” uyarısında bulunuyor.

İstanbul’da her gün 4 milyon yolcunun yaklaşık 1 milyonunu taşıyan İETT’nin toplu taşıma araçları, vatandaşların ulaşım tercihinde ilk sırada. Havaların ısınmasıyla birlikte toplu taşımaların temizliği ve havalandırma sistemi vatandaşları yakından ilgilendirmeye başladı. Bu araçlar her gün düzenli şekilde temizlenmezse adeta hastalık yuvasına dönüşebiliyor.

Bu bağlamda toplu ulaşım araçlarındaki hijyen kurallarına ne kadar uyulduğu merak konusu. Özellikle halk otobüslerinin temizliklerinin düzenli olarak yapılmadığı belirtiliyor. Bazı otobüslerde ayakta giden yolcuların elle tutundukları yerler adete kir yuvası haline gelmiş. Sarı tutamaklardaki siyah kir tabakaları otobüslerin düzenli olarak temizlenmediğini gösteriyor.

En kirli 10 eşya

Hijyen Konseyi’ne göre kirliliğiyle tehlike oluşturan 10 eşya şu şekilde:

  • Teneke kutu içeceklerin ağız kısımları
  • Ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlerin sifon, musluk ve kapı kolları
  • Fastfood ve çiğ köftecilerde verilen garnitürler
  • Kağıt paralar
  • Ortak kullanım alanlarındaki merdivenlerin tırabzanları
  • Restoran ve kafelerdeki menü kitapçıkları
  • Ortak kullanım alanlarındaki su sebilleri
  • Toplu kullanılan nargilelerin marpuç kısımları
  • Düzenli denetimi yapılmayan buz makineleri
  • Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

Günde en az 2 kez temizlenmeli

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, toplu taşıma aracının hijyenik olması gerektiğini belirterek günde en az 2 kere temizlenmesi gerektiğini söylüyor. Bozkurtgil, “Havalandırma sistemlerinin temizliği ve filtrelerini düzenli bakımı yapılmalı. Öksürük, hapşırık ile havaya saçılan mikropların solunması yanında kapı kolları, tutamaklar, koltuklar gibi yüzeylere bulaşan mikropların eller ile teması sonrası yüze, ağza, buruna dokunulması ile de hastalık bulaşabilir.”diyor.
Yarınabakış

x