Sancaktepe’de Cami Satıldı İddiası

- Yorumlar

Bazı belediyelerin camileri satarak borçlarını kapattığı iddia ediliyordu. AK Partili Üsküdar Belediyesi’nin 4 cami sattığı haberleri yapılmıştı. Bir haber de Sancaktepe’den geldi.

Cumhuriyet gazetesinden Özlem Güvenli’nin haberine göre; belediyenin, sosyal güvenlik ve vergi dairelerine borçlarından dolayı belediye meclisinde oy çokluğu ile devredilen camilerin çevresinde çok sayıda boş arazi bulunması da dikkat çekiyor.

CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Dr. Hakkı Sağlam, çevredeki arazilerin hazine tarafından satılmasının da gündeme gelebileceği uyarısında bulundu.

17 Aralık 2012’de cami devrini gerçekleştiren Üsküdar Belediyesi’nden sadece birkaç gün önce Sancaktepe Belediyesi benzer bir uygulamaya imza attı. Sancaktepe Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 23 Kasım 2012’de belediye borçlarına karşılık bazı parsellerin devredilmesine ilişkin teklifi, 3 Aralık 2012 günü meclis toplantısında Hukuk ve Tarifeler Komisyonu’na havale edildi. Komisyon, 6 Aralık tarihli raporunda borçlara karşılık parsellerin devrini uygun buldu. Komisyonun raporu 7 Aralık 2012 tarihli Sancaktepe Belediye Meclisi oturumunda oyçokluğu ile kabul edildi.

ENERJİ NAKİL HATTINA CAMİ

Bu karar doğrultusunda mülkiyetleri belediyeye ait olan üstelik imar planında “Enerji Nakil Hattı Alanı”nda kalan 508.86 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde bulunan Samandıra’daki Fatih Sultan Camii hazineye devredildi.

Yine planlarda “Enerji Nakil Hattı Alanı”nda kalan Yenidoğan’daki 1625 metrekarelik arazi üzerinde yükselen Bilali Habeşi Camii takas edilen camilerden biri oldu. Borçalara karşılık devredilen diğer camiler de şöyle: “982.34 metrekarelik yüzölçümüne sahip taşınmazın üzerinde bulunan Halilurrahman Camisi. Sarıgazi’de 553.73 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde Hacı Ahmet Bıyık Camii. Yenidoğan’da 397.88 metrekareye sahip arazideki Hz. Osman Camii. Yenidoğan’daki 1515 metrekarelik taşınmazda bulunan Köseoğlu Camii.”

Camilerin dışında Sarıgazi’deki 6 bin metrekarelik alana sahip Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu’nun devri de şartlı olarak gerçekleşti. Yenidoğan’daki 927.06 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde bulunan Miktad Armağan Aile Sağlığı Merkezi de borçlara karşılık hazine devredildi.

İBB Meclis Üyesi ve CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Dr. Hakkı Sağlam, hazineye devredilen camilerin çevresindeki boş arazilere vurgu yaparak “Bunları birilerine devredip kullanıma açmaya çalışıyorlar. Kimin hangi camiyi alacağı, yandaki boş araziyi hangi amaçla kullanacağı belirlenmiştir bile. Devirden sonra hazine satışlara başlayacak. Gedikpaşa İlköğretim Okulu örneği var önümüzde. Hazine sattı, yargı iptal etti ama okul binası otel olarak kullanılıyor”

x