Kartal Beledi̇yesi̇’nden 10 bi̇n 481 öğrenci̇ye sağlık taraması

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, koruyucu ve önleyici sağlık hizmeti politikaları doğrultusunda, gelecek nesillerin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için hizmetlerine devam ediyor.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde sağlıklı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla ilçede bulunan tüm ilkokullarda başlattığı ücretsiz sağlık taramalarını sürdüren Kartal Belediyesi, anemi ve idrar yolu enfeksiyonu taraması yaparak çocuklarda kansızlık, demir eksikliği ve idrar yolu enfeksiyonu tespit edilmesi halinde ailelerin erken önlem almasını sağlıyor. Sağlık alanında fırsat eşitliği yaratılması anlayışıyla çalışan Kartal Belediyesi, gezici sağlık otobüsü ile okullara giderek tüm ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor.

Sağlık Taramaları Mayıs Sonunda Tamamlanacak

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, bugüne kadar Kartal’da 13 ilkokulda 1992 öğrencinin anemi ve idrar yolu enfeksiyonu taramasını yaptı. 12 ilkokulda daha devam edecek sağlık taramalarının, Mayıs 2016’nın sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Kartal Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de belirlenen plan ve program dahilinde; 14 Mart – 01 Nisan 2016 tarihleri arasında ilçede bulunan 17 ortaokuldaki 3636 7. sınıf öğrencisinin ağız ve diş taramasını ücretsiz gerçekleştirdi. İlçede toplam 25 ilkokulda yapılması planlanan ağız ve diş sağlığı taramaları devam ederken bugüne kadar 13 ilkokulda 2562 1. sınıf ve 2291 2. sınıf öğrencisi, ağız ve diş taramasından geçti. Böylece Kartal Belediyesi’nin başlattığı sağlık taramalarından faydalanan öğrenci sayısı 10 bin 481’e ulaştı.

Öğrencilerin tedavi planlamaları ve bilgilendirme yazıları, velilerine iletilmek üzere okullara ulaştırıldı. Ağız ve diş sağlığında problem olan çocukların tedavileri de Kartal Belediyesi Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde ücretsiz gerçekleştiriliyor.

x