Kartal Mesleki̇ ve Tekni̇k Anadolu Li̇sesi̇ öğrenci̇leri̇ne engelli̇ farkındalığı

- Yorumlar

Kartal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kartal Belediyesi iş birliği ile Tiyatro ve Kültür Edebiyat Kulübü öğrencilerine “Toplum Hizmeti” adlı doğaçlama bir gösterim düzenlendi. Gösterimde engellilerin hayatı ile ilgili kesitlere yer verildi.

Kartal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleşen programa Kartal Belediyesi Engelliler Birim Koordinatörü Özgür Uğur, eğitmenler Hüseyin Cem İldan, Mine Şahin, Yasemin Serdar, Ayşe Balta ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kartal Belediyesi Engelliler Birim Koordinatörü Özgür Uğur’un mizahi bir dille yaptığı anlatım, öğrencilerin ilgisini çekti. Yoğun katılımla gerçekleştirilen programda; engellilerin sokaklardaki engellerden kurtulabilmek adına buldukları anlık çözümler, engelliler için neler yapılabileceği, engelli doğan ve sonradan engelli olan bireylerin yaşadıkları konuşuldu. Öğrencilerin kendilerini engelli bireylerin yerine koyarak empati yapmalarının sağlandığı gösterimde Özgür Uğur, bir öğrenciyi tekerlekli koltuğa oturtarak “Bacakların olmasa sen sandalyede gitmek için nasıl yollar ararsın?” diye sordu. Başka bir öğrencinin gözlerini kapatan Uğur, bastonunu öğrenciye verdi ve kendisini bulmasını istedi. Öğrencilere empati yapmadan engellileri anlayamayacaklarını anlatan Uğur, ‘Sormadan, sorgulamadan bir şeyin gerçekliğini anlayamazsınız. Kendinizi karşınızdakinin yerine koymadan doğruya ulaşamazsınız. Engellilerin hayatını engelleyen, bedensel ya da zihinsel engelleri değil. Toplumun engellileri yok saymaları ve engellilerin kolayca yaşayabileceği bir şehir planı yapmamaları. Engeliler Haftası dolayısıyla Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Orkestrası bir konser verdi. Hiçbir şey duymadıkları halde müzik yaptılar. Bu insanlar için müzik engel değil. Bu ülkede görme engelli ressamımız da var. Engellilerin asıl engelleri, toplum tarafından yok sayılmaları, görmezden gelinmeleri ve ön yargılardır” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler Kartal Belediyesi Engelliler Birim Koordinatörü Özgür Uğur’a teşekkür ederek çiçek takdim ettiler. Özgür Uğur, gösterimin ardından okul gazetesi için röportaj yapmak isteyen öğrencilerin sorularını cevapladı.

TOPLUM HİZMETİ (5)

x