Kartal Beledi̇yesi̇ koruyucu sağlık hi̇zmetleri̇ne devam edi̇yor

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışamalarına devam ediyor.

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Kontinans Derneği işbirliği ile “Türkiyede Stres Tip İdrar Kaçırma” konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve tedavi konusunda yönlendirmek amacıyla Uğur Mumcu Mahallesi’nde gezici otobüs içerisinde eğitim verdi. Uzman sağlık personeli tarafından verilen eğitimle vatandaşlara bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğu anlatıldı. 164 vatandaşın yararlandığı eğitimde hastalık hakkında farkındalık yaratılırken vatandaşlara, bölgedeki hastanelerin üroloji bölümlerinde tedavi olabilecekleri bilgisi verildi.

Stres Tip İdrar Kaçırma Nedir?

Stres tip idrar kaçırma; gülme, öksürme, hapşırma, ağır kaldırma, eğilip kalkma, ıkınma gibi durumlarda ortaya çıkan, karın içindeki basıncın artmasına bağlı olarak idrarın kaçmasına neden olan tiptir. Sebepleri arasında sık doğum, zor doğum, kilolu doğum, sık kilo alıp verme, obezite, menopoza bağlı horman değişiklikleri, diyabet, genetik faktörler, kronik kabızlık, müdahaleli doğumlar, gecikilmiş ameliyatlar bulunmaktadır. Stres tip idrar kaçırma, yapılan araştırmalara göre dünyada %48 oranında, Türkiye’de ise 30 yaşından sonra her 4 kadından 1’i olmak üzere %24-46 oranında görülmektedir.

Dünyada ve ülkemizde idrar kaçırma konusundaki yenilik; tıbbi tedavi seçeneğinin de ortaya çıkmış olmasıdır. Hastalarda idrar kaçırmanın tedavi edilme şansı olduğunu bilmek ve hastayı yararlandırmak, hayat kalitesi üzerinde olumlu gelişmeler sağlamaktadır.

x