Kartal’a yeni stat yapılacak!

- Yorumlar

KARTAL Belediyesi Ekolojik Eğitim Çadırında yapılan kahvaltılı toplantıya Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Av. Hüsnü Yeşilyurt, Mustafa Fehmi Okay, Ali Apaydın, Nuran Keriş, Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Tirgil, Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Songurtekin ve Kartal’ın mahalle muhtarları katıldı.

‘KARTAL DEĞİŞİYOR’

Eylül 2016 oturumunda Kartal’daki mahallelerdeki sorunlar muhtarlar tarafından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Kartal Belediyesi Başkan Yardımcılarına iletildi. Sorunların ele alınıp çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, muhtarlardan mahallelerindeki bazı hususlarda TAK Kartal ile birlikte çalışmalarını önerdi. TAK Kartal’ın mahalle eylem planı olduğunu vurgulayan başkan Altınok Öz şöyle konuştu: “TAK Kartal sizlerle temas kurarak ve sizlerden aldığı bilgilerle ‘Mahalle Eylem Planı’hazırlıyor.
Biz belediye olarak bundan faydalanıyoruz.
Şöyle ki; mahalleli 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde kreşe ulaşabiliyor mu? 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bir okula ulaşabiliyor mu? 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde liseye, 5 dakikada bir parka ulaşabiliyor mu? Gibi soruların yanıtları Kartal haritasına işlendiği zaman işte o gri veya siyah alanlar demek ki o hizmet için boşta. Biz de belediye olarak bunu planlarken oralarda olmayan şeyleri götürmemiz gerekir. Bundan sonra da yine TAK kanalıyla – şuraya oturma grubu olsun, şurada kıyı köşe olsun, şurada dinlenme yeri olsun- diye söylerseniz bunları biz planlarız.
Münferit şekilde bir yere gidip bank koymaktansa bu hizmeti Kartal’ın tamamında plana göre yaparız. Bir kent yapılırken ağacından böceğine kadar planlanır. Biz maalesef kentleşmeyi ve kentsel planlamayı halen hazmetmiş değiliz. Kentin merkezlerinde yapraklarını döken ağaç cinsi hiç uygun değil. Çünkü yapraklar sürekli mazgalları tıkıyor. Onun yerine iğne yapraklı ağaç dilemeliyiz.

‘STAD YAPILACAK’

Kartal’ın mahalle muhtarları ile toplantısında yeni bir bilgi paylaşacağını belirten Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz şunları kaydetti:” Sultanbeyli’nin kentsel dönüşümü için Evkur’un sahiplerinin orda 3,5 milyon metrekare arsası varmış. Bizden Milli Emlak’a ait bir yer talep ettiler. Uzun bir pazarlık sonucunda mecbur kaldılar evet demeye. Adliyenin yanında, gölün kenarından giden yolun doğu kısmının onlara verilmesine razı geldik. Balıklı gölün; balıklı göl olarak kalmasını kabul ettiler ki projelerinde balıklı gölü doldurup ortasından yol geçiliyorlardı.
Gölün hemen kuzeyindeki, E-5 arasındaki yeri de bizim oradaki hissemiz kadar tapusunu bize vermek, gerisini de Kartal Stadı yapmak, süresiz tahsisini vermek üzere Maliye Bakanlığı onayından çıktı. Çevre Bakanlığı l’e binlik ve 5 binlik planları yaptı. Kurum görüşlerini sordu. Kurum görüşlerinin süresi doldu, önümüzdeki günlerde tapu işlemleri tamamlanacak ve kısmet olursa Kartal Stadı oraya yapılacak.”

x