Sezgin Tanrıkulu, sanatçı Gülşah Erol’a metroda yapılan işkenceyi sordu

- Yorumlar

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’a sordu: “Gülşah Erol’un ifade ettiği üzere, 2 Ağustos 2017 tarihinde iki polis tarafından metro istasyonu içinde zorla bir odaya kapatılarak, kelepçelenerek dövülmesi ve çellosunun kırılması konusunda kim ya kimler talimat vermiştir? Bu talimatı veren ve bu insanlık dışı işkence ve kötü muamelede bulunanlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatılarak ivedi görevden el çektirecek midir?”

Tanrıkulu’nun Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

Kadıköy Metro İstasyonu girişinde çello çalan sanatçı Gülşah Erol’un iki polisin işkencesine maruz kaldığı haberleri basına yansımıştır.

Gülşah Erol, 2 Ağustos 2017 tarihinde iki polis tarafından metro istasyonu içinde zorla bir odaya kapatıldığını, kelepçelendiğini, dövüldüğünü ve çellosunun kırıldığını ifade etmektedir.

Bu bağlamda;

1.Kadıköy Metro İstasyonu girişinde çello çalan sanatçı Gülşah Erol’a işkence yapan iki polis hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

2.Gülşah Erol’un ifade ettiği üzere, 2 Ağustos 2017 tarihinde iki polis tarafından metro istasyonu içinde zorla bir odaya kapatılarak, kelepçelenerek dövülmesi ve çellosunun kırılması konusunda kim ya kimler talimat vermiştir? Bu talimatı veren ve bu insanlık dışı işkence ve kötü muamelede bulunanlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatılarak ivedi görevden el çektirecek midir?

3.AK Parti Hükümetinin “İşkenceye sıfır tolerans” politikası ne zaman sona ermiştir?

4.Gülşah Erol hangi gerekçeyle gözaltına alınmıştır?

5.Gülşah Erol’un gözaltına alınmasına ilişkin tutanak var mıdır? Varsa ne zaman tutulmuştur? İçeriği nedir?

6.Gülşah Erol yasalar uyarınca gözaltından önce ve sonra adli tıp kontrolünden geçirilmiş midir? Geçirilmişse, raporların içeriği tam olarak nedir? Doktor raporu yoksa, bu durumun gerekçesi nedir?

7.Gülşah Erol’un vücudundaki darp izleri nasıl izah edilmektedir? Daha önce bir çok olayda olduğu gibi “kendini duvara, masaya çarptı” açıklaması mı yapılacaktır?

8.Gülşah Erol’un çellosu neden kırılmıştır? Gülşah Erol’un çellosunun kırılmasından doğan zarar karşılanacak mıdır?

9.Gülşah Erol’a polisler hangi bilgiye ve belgeye dayanarak “vatan haini” suçlaması yöneltmiştir? Vatandaşların “vatan haini” olup olmadığına kim karar vermektedir?

10.2010 – 2017 yılları arasında yıllar bazında 4 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre “işkence” ve “kötü muamele” iddiasıyla kaç polis, jandarma ve kamu görevlisi hakkında adli ve idari soruşturma açılmıştır?

11.Soruşturmaların kaçı ile ilgili olarak dava açılmıştır? Dava sonuçlarının illere ve yıllara göre dağılımı nasıldır?

x