Eşiniz sizden para mı saklıyor?

Konu para olunca birçok insanın sırları vardır. Hatta bazılarının para konusunda sevdikleri kişilerden bile sakladıkları sırlar bulunuyor.

Amerikan kişisel finans şirketi NerdWallet’ın yaptığı araştırmada bir ilişkisi olan insanların üçte birinden fazlasının partnerlerinden para sakladıkları ve daha çok kadınların para sakladığı ortaya çıktı. İnsanların yüzde 27.5’i sevdikleri kişiden gizli para harcadıklarını söylerken yine kadınlar bunu daha çok yapıyor. 18 ila 64 yaş arasındaki 1,000 kişi üzerinde yapılan ankette bir ilişkide olan ve en az 6 aydır birlikte yaşayan çiftler baz alındı.

Eğer bunun yanlış düşünüyorsanız daha önceki araştırmalar da çiftlerin birbirlerinden parayla ilgili birçok şeyi gizli tuttuklarını göstermişti. American Express tarafından geçen sene yayınlanan bir ankette çiftlerin yüzde 64’ünün en az bir kere aldıkları bir şeyin fiyatını daha düşük söyledikleri ortaya çıkmıştı. 2011 yılında National Endowment for Financial Education ve Forbes maaşlarını birleştiren çiftlerin yüzde 15’inin gizli bir hesap bulundurduklarını ve yüzde 10’unun gelirleri hakkında yalan söylediklerini bulmuştu.

Eşlerden para sırları saklamanın sebepleri değişiyor. NerdWallet kişisel finans başkan yardımcısı Shiyan Koh bu davranışların bazen kasıtlı bazen de kasıtsız yapıldığını belirtiyor. Örnek olarak eğer bir eş sürekli harcıyor diğeri de tasarruf yapıyorsa harcayan taraf diğer tarafı üzmemek için aldıklarının fiyatlarını saklayabiliyor ve bazen de kendi harcamalarını paylaşmanın önemsiz olduğunu düşünebiliyor. Koh, “İlişkilerde parayla ilgili farklı davranışlar olabiliyor ve bunlar her zaman uyuşmuyor,” ifadesini kullandı.

Yine de uzmanlar bütçenizi partnerinizle birlikte idare ettiriyorsanız dürüst olmanın genelde en iyi yöntem olduğunu bildiriyor. Atlanta merkezli Morgan Stanley’nin finansal danışmanı Seth Deitchman, konuyla ilgili “En iyi yöntem iletişim kurmak,” yorumunu yaptı.

Deitchman maddi durum ile ilgili daha fazla saydamlık sağlamak amacıyla çiftlerin oturup birlikte finansal hedefler oluşturabileceklerini (emeklilik için her ay ne kadar kenara atmalıyız gibi) ve böylece her ay nereye ne kadar para harcayacaklarını bileceklerini ve ortak bir bütçe oluşturabileceklerini belirtti. Deitchman daha sonra düzenli olarak harcamaları kontrol ederek çiftin neler aldığını inceleyebileceğini ifade etti. Koh ise bütçe yaparken ihtiyaçları yazdıktan sonra her partnerin kendine her ay birbirlerine söylemeden harcayabilecekleri bir miktar oluşturabileceklerini belirtti. Koh’a göre böylece çiftler birbirlerinden para saklama ya da gizlice harcamalar yapma gibi ihtiyaçlar duymayabilir.